33 Literatuuroverzicht W. Grossmann, Grundzüge der Ausgleichungsrechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate nebst Anwendungen in der Geo- dasie. 269 blz., 15 X 23 cm, Springer-Verlag, Berlin 1954. Prijs geb. DM 19.80. Dit boek is gegroeid uit een collegedictaat, reeds in eenvoudige vorm verschenen in 1952. De nieuwe uitgave is voortreffelijk verzorgd en helder geschreven. De inhoud zou men kunnen karakteriseren als een uitstekende bewerking van het eerste deel van het bekende handboek van Jordan (-Eggert). Vele goed gekozen voorbeelden verduidelijken de theorie. Men vindt toepassingen op het gebied van driehoeks- en veelhoeksmeting, fotogrammetrie en hoogtemeting. Wenst men een leerboek over de klassieke foutentheorie, dan is dit werk in alle opzichten aan te bevelen. Ik betreur het echter, dat de schrijver zich zo beperkt heeft in de keuze van zijn stof. Een verdergaande ontwikkeling van de gedachten- gang van Gauss heeft toch niet alleen plaats gevonden in de geodesie, een men zou bijna kunnen opmerken vruchtbaarder ontwikkeling heeft zich sinds 1920 vooral afgetekend in de mathematische statistiek en de waarschijnlijkheidsrekening. Men zou zich kunnen afvragen of het verwijzen naar uitsluitend Duitse literatuur betekent, dat moderne beschouwingen over het wezen van vereffenen aan de aandacht van de schrijver ontsnapt zijn, zo bv. de artikelen van J. M. Tienstra in het Bulletin géodésique, 1947 en 1948. De persoon van de schrijver ken nende kan ik mij dit niet voorstellen. Eerder zal het zijn een kwestie van persoonlijke smaak, zoals dit ook tot uiting komt in zijn voorbij gaan aan de toch ook in Duitsland gepubliceerde beschouwingen over de toepassing van matrixrekening in de vereffeningsleer. Omdat over persoonlijke smaak niet te twisten valt, zou ik het hierbij kunnen laten, ware het niet, dat met statistiek en matrixrekening ener zijds vele theoretische kwesties scherper gesteld, anderzijds de nume rieke opgaven overzichtelijker opgelost kunnen worden. Zo komt het mij voor, dat met behulp van de gedachtengang van de moderne waarschijnlijkheidsrekening en mathematische statistiek kwes ties als definiëring van systematische, ware en schijnbare fouten, ver werping van waarnemingen, begrensdheid van het lineair maken van functies, invloed van afrondingsfouten, samenwerking van systema tische en onregelmatige fouten, directe en afgeleide waarnemingen, schatting van middelbare fouten, nauwkeurigheid, ongelijkmatige waar nemingen als van hoeken en lengten, betekenis van de foutenwet van Gauss, wezen van vereffening, betekenis en wezen van foutenellipsen om enkele van de in dit boek aangevoerde kwesties te noemen bevredigender en daarmede voor de student begrijpelijker kunnen worden behandeld. Mogen deze opmerkingen als positieve kritiek opgevat worden, juist omdat er zoveel in het hier besproken boek te waarderen valt. Zo de behandeling van foutenellipsen, van de symbolische schrijfwijze van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 35