FOTOGRAMMETRIE 35 beschouwd. De verschillende standaardvraagstukken van Tienstra kunnen als bijzondere gevallen hiervan worden opgevat. Aan het einde van zijn artikel stelt de schrijver een artikel met verdere toepassingen in het uitzicht. Hoewel het artikel zich moeilijk laat lezen, ook al door de gebruikte notatie, zal bestudering voor velen die reeds enigermate in de waar nemingsrekening zijn doorgedrongen, tot verheldering van vele proble men bijdragen. W. Baarda Ir. A. J. VAN DER WEELE Hoofd van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat: De Organisation Européenne d'Etudes Photogram- métriques Expérimentales Resumé van een voordracht gehouden op 12 november 1954 voor de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie In de resoluties van de Internationale Congressen voor Fotogram metrie zijn geregeld een aantal problemen zowel van theoretische als van praktische aard aan de orde gesteld, resulterend in de formulering van een aantal wensen en aanbevelingen aan het adres van de deel nemers om hun onderzoekingen in een bepaalde richting voort te zetten. Het praktisch resultaat van deze aanbevelingen is echter uiterst ge ring, doordat het merendeel van de deelnemers niet in staat is de voor de onderzoekingen benodigde gelden vrij te krijgen. De Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie heeft immers geen officiële status. Op initiatief van de Belg Verlaine is daarom getracht, in het kader van de bestaande organisatie O.E.E.C. (Organisation Européenne de Coopération Economique), een nieuwe organisatie in het leven te roepen, die, met steun van de deelnemende regeringen, gecoördineerd experimenteel fotogrammetrisch onderzoek kan verrichten. Deze orga nisatie, de O.E.E.P.E., is officieel tot stand gekomen op 12 oktober J953 d°or het tekenen van een overeenkomst tussen de regeringen van België, Duitsland, Italië, Nederland en Oostenrijk. Later is ook Zwit serland toegetreden. Het aanvankelijk programma bevat 1. een uitgebreide en objectieve studie van de meest recente methoden van luchttriangulatie (commissie A voor opnemingen t.b.v. kaarten op kleine en middelmatige schalen, commissie B voor opnemingen t.b.v. kaarten op grote schalen) 2. een experimenteel onderzoek naar de gebruiksmogelijkheden van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 37