36 fotogrammetrie voor het maken van kaarten op grote schaal en in het bijzonder voor het kadaster (commissie C) 3. een experimenteel onderzoek naar snelle en goedkope methoden voor het maken van kaarten op kleine schalen (commissie E). Dit programma kan worden uitgebreid met een onderzoek van andere problemen met betrekking tot de verbetering van methoden en instrumenten. De leiding van de organisatie berust bij een Raad van Directeuren waarvoor ieder land twee leden benoemt (voor Nederland: Prof. Roe- lofs en Ir. Scherpbier). De Raad van Directeuren benoemt het Uit voerend Bureau (voorzitter: Prof. Schermerhornsecretaris: de Belg Verlaine; lid: Ir. van der Weele). Het wetenschappelijk werk van de organisatie wordt uitgevoerd door een aantal werkcommissies (o.a. de reeds eerder vermelde commissies A, B, C en E, die hun werkzaam heden reeds hebben aangevangen). Nederland is in commissie A en B vertegenwoordigd door Prof. Roelofs en Ir. van der Weele, in com missie C door Ir. G. F. Witt, in commissie E door Majoor Volkert en Ir. Herschdorfer. Voor commissie A zijn in Zwitserland en Italië twee gebieden ge kozen, waarboven thans reeds verschillende vluchten zijn uitgevoerd met verschillende camera's en verschillende hulpinstrumenten (sta- toscoop, gyroscoop, zonneperiscoop). Het eerste doel dat deze com missie zich heeft gesteld is het vergelijken van bestaande methoden voor luchttriangulatie op zodanige wijze, dat het verkregen materiaal ook voor verder onderzoek, bv. voor de vergelijking van de resultaten verkregen met film- en glasplaten, bruikbaar zal zijn. Circa 1260 foto's (steeds van drie stroken ter lengte van ca. 80 km). Op het terrein zullen een groot aantal punten worden bepaald. De instrumentele triangulatieproeven zullen begin 1955 aanvangen. Voor commissie B zijn opnamen, schaal ca. 1 10.000, op film en op platen, gemaakt van een proefgebied in Oostenrijk (steeds van drie stroken van ca. 10 km lengte). Aan de uitwerking zal binnenkort worden begonnen. Voor commissie C is een proefterrein in Zwitserland met ca. 600 gesignaleerde punten, oppervlakte ca. 1,5 X 1,5 km2, door 9 verschil lende soorten opnamen bedekt (Wild RC 5, 21 cm film, schalen 14770, 1:8660 en 1:12.400; Wild RC 7, 17 cm, platen, schalen 1:6000, 1: 10.900 en 1: 15.600; Wild RC 7, 10 cm, platen, schalen 19600, 1 14.000 en 120.500). Het voornaamste probleem van com missie C is het verband te vinden tussen fotoschaal en bereikte nauw keurigheid in de coördinaten van wel en niet gesignaliseerde punten, op numerieke of grafische wijze verkregen Dit werk is op het ogen blik aan de gang in Delft, Hannover, Wenen en Zürich.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 38