VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 37 L. BOS Oud-hoofd van de administratieve organisatie van de B.P.M. in Indonesië Organisatie en administratie Korte inhoud van een lezing gehouden te Arnhem voor de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde op 25 september 1954 Het doel van de lezing is enige richtlijnen aan te geven die kunnen leiden tot grotere efficiency, d.i. doelmatig werken. Het woord efficiency wordt soms verkeerd gebruikt. Men verwart de aanwezigheid van hulpmiddelen om te komen tot efficiënt werken met de efficiency zelf. Organisatie en werkmethoden moeten gericht zijn op het doel van de onderneming of instelling; niet op het doel van personen wanneer dit afwijkt van het doel der instelling. Het doel kan verschillend zijn, bv. voor een industrie produceren voor een overheidsinstelling een taak in dienst van de gemeenschap voor een onderneming winst maken. Als het doel verschillend is, zullen de middelen soms ook verschil lend zijn. Eén ding blijft altijd gelijk, nl. de uitvoering geschiedt door mensen, al of niet met gebruik van hulpmiddelen. Een grootbedrijf met moderne uitrusting wordt voor efficient aan gezien, doch dit kan misleidend zijn. De uitrusting geeft geen garantie voor efficiency. Het gaat er om of van de hulpmiddelen het juiste ge bruik wordt gemaakt. Los van het gebruik van hulpmiddelen dient de mens de juiste instelling te hebben om tot doelmatig werken te komen. Is die instelling er niet, dan zullen stalen meubelen en moderne appa raten en machines dit niet goed maken. Een ondoelmatige werkwijze kan een gevolg zijn van verkeerde organisatie, onjuiste taakverdeling. Dit is dan een fout van de leiding. Als een leider bepaalde fouten niet ziet, kan er soms veel gered worden door zijn ondergeschikten, doch in de praktijk zal hiervan niet veel terecht komen en mag daar zeker niet op worden gerekend. Als de leiding goed is, blijft deze toch afhankelijk van het uitvoerend personeel. Een taak van de leiding is dit personeel zo goed mogelijk te doen werken, door het tot doelmatig werken op te leiden. Doelmatig werken is de taak van ieder afzonderlijk en van allen te zamen. Leiders en uitvoerders tezamen vormen de organisatie. Om te komen tot een goede organisatie moet worden uitgegaan van de vraag, wat moet worden gedaan, door wie, en op welke wijze. Dit laatste is afhankelijk van de aard van het bedrijf of de instelling en wordt hier niet verder besproken. Wat moet worden gedaan en door wie, kan worden vastgelegd in een organisatieschema.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 39