39 geëist wordtde selectie, training en doelbewuste opleiding tracht voor iedere functie de juiste bezetting mogelijk te maken. De personeels dienst zal door voortdurende bestudering van omstandigheden, arbeids problemen, enz. doelmatige arbeidsvoorwaarden bevorderen. Met deze middelen is veel te bereiken. Ook het doen kennen van ieders plaats in de organisatie, het bevorderen van onderlinge waar dering en samenwerking, zal bijdragen tot doelbewust werken. Het verkrijgen van goed personeel is een kwestie van planning, van vooruitzien. Planning is niet alleen nodig voor personeel, ook voor taak, uit rusting, financiën. Moderne, visuele hulpmiddelen kunnen hierbij met succes worden aangewend. Een belangrijk hulpmiddel is een goed samengesteld budget. De taak van het budget moet dan niet beperkt blijven tot het vast stellen van bedragen die in een bepaalde periode mogen (soms moeten) worden besteed. Het budget zal pas doelmatig zijn als het, uitgaande van een gestelde taak, met becijfering van de daaraan verbonden finan ciële consequenties, tevens wordt aangewend als een controleapparaat, waarmede de werkelijke handelingen en kosten voortdurend met de planning van taak en begroting van kosten worden vergeleken. Door aan alle hierbij geconstateerde verschillen aandacht te geven, kan de weg tot betere resultaten worden gevonden. Budget, begroting, controle, dit zijn alle onderwerpen, waarbij de administratie nauw is betrokken. In een bedrijf is het de bedrijfs administratie, die deze taak vervult. Behalve een boekhouding het registreren van vermogen, inkomsten en uitgaven dient een speciaal administratief apparaat alle hulp en informatie aan het beheer en het bedrijf te verlenen, die voor bevordering van een doelmatige bedrijfs voering en dus verbetering van het resultaat nodig zijn. Ook dit appa raat, deze bedrijfsadministratie, moet doelmatig werken en zal, behalve over personeel met de juiste kennis en het juiste inzicht in het te ad ministreren bedrijf, ook over efficiënte hulpmiddelen moeten be schikken. De efficiency-afdeling van de pas gesloten Utrechtse jaarbeurs gaf een prachtig overzicht van het vele wat aan apparaten, machines en systemen voor dit doel tegenwoordig verkrijgbaar is. Zo ligt b.v. in toepassing van het ponskaartensysteem voor bepaalde bedrijven en in stellingen een middel tot zeer gedetailleerde en snelle informatie, waar van in toenemende mate gebruik wordt gemaakt. Iedere onderneming of instelling heeft zijn eigen eisen, doch we kunnen wel zeggen, dat met het gebruik van moderne hulpmiddelen voor nagenoeg ieder administratief probleem een oplossing te vinden is. Niet veel zal echter worden bereikt als niet in de eerste plaats de mens bij de aanwending van deze hulpmiddelen de juiste instelling heeft. Bij het invoeren van moderne hulpmiddelen zien we dikwijls, vooral bij ouderen, de vrees voor het nieuwe. Uit gemakzucht of andere over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 41