62 abnormaal veel moeite kon geschieden. Want men had het sub A be doelde „leken"-advies van Mr. Levysohn Norman verworpen, dus waren er geen verzekerde polygoonnetten in de kadastrale afdelingen. Men moet het zich zo snel wijzigend tropisch terrein met zijn zich steeds verleggende heggen en waterlopen en zijn zich voortdurend wijzigende begroeiing en bebouwing kennen, om te weten hoe stroef en moeilijk die bijhouding tenslotte werd. En als we hieruit conclu deren, dat de hoogste kadastrale wijsheid niet, zoals vaak gemeend wordt, altijd in vakkringen moet resideren, dan is dat een conclusie om in ons achterhoofd op te bergen. Want zij kan altijd te pas komen. De gevolgen van deze principiële fouten bleven niet uit en zij zijn in wezen dezelfde kwalen als die Uw Studiecommissie voor Reorga nisatie belicht: de „puzzlerubriek" voor landmeters en bewaarders, de factoren die „het bederf" weer opnieuw doen aanvangen na de „schone lei" der vernieuwing en óók „de ergste kanker, welke aan het Ka daster knaagt", met zijn „onnodige last voor de administratie" die „vooral een factor van grote onzekerheid brengt in het eigendoms recht". Gij zult aanvoelen, dat toen ik deze kwalijke dingen in mijn vorig artikel aanhaalde, ik bekende luchtjes snoofIk heb er slechts een staartje van meegemaakt, o.a. in oude kadastrale afdelingen der Preanger Regentschappen. En ik zou U dingen kunnen vertellen, dingen...! Maar gij kent ze, uit eigen ervaring. Liever laat ik Wiemans aan het woord, waar hij belicht hoe publiek noch autoriteiten begrepen waarom meetbrief en verpondingsnommer vervangen werden door (vaak) een serie kadastrale nummers van meestal „gedeeltelijke" eigendomspercelen. Die nummers zeiden nl. niemand iets en bleken onbruikbaar en onhandelbaar voor autoriteiten, kadaster en publiek. Hij merkt, al concluderend, op „Toen kwamen daarvoor (nl. voor de perceelskenmerken van het oude kadaster, i.e. ligging volgens bestuursindeling, verpondings- en meetbriefnummer) de kadastrale kenmerken, bestaande uit de naam der kadastrale afdeling, sectieletter en kadastrale nummers (al dan niet gedeeltelijk!) Behalve deze geheimzinnigheden werd het wantrouwen bij het publiek verhoogd door de groote veranderlijkheid der nummers Dit wekte achterdocht en wantrouwen en de ka dastrale kenmerken werden schouderophalend vernomen door pu bliek, notarissen, advocaten en besturende ambtenaren. Niettegenstaande alle bedreigingen met onwettigheid zijn de ambte naren belast met de in- en overschrijving van vaste goederen, de nieuwe kadastrale kenmerken met een zekere geringschatting blijven behan delen. Het was hun en een ieder een abracadabra en vooral dat ephemeer bestaan van die kadastrale nommers was hun te machtig." De logische consequentie van dit alles was, dat men in de successie velijk ontstane kadastrale afdelingen, waar de nieuwe wetgeving moest worden toegepast tegen de uitdrukkelijke bedoeling van de wet in bovendien steeds het verpondingsnommer en het meetbriefdito, als eigenlijke kadastrale kenmerken in (de landmeterskennissen en) ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 12