66 de verdere ontplooing van zijn kadaster. Immers door afstand te doen van een succes d'estime, dat toenmalige diensthoofden bij de Regering oogstten wanneer zij via een Gouvernementsbesluit wéér een nieuwe kadastrering tot kadastrale afdeling konden laten herscheppen, bereikte hij, dat alle verdere nieuwe kadastreringen onder de wetgeving van 1837 bleven vallen. Alle nieuwe en verzekerde kadastreringen die sinds Wiemans tot stand kwamen (en zij schoten over geheel Indië als paddestoelen uit de grond) zijn B.K.A., d.w.z. zijn „Buiten enige Kadastrale Afdeling" gelegen, zoals de officiële terminologie, ook in gerechtelijke akten, luidt. Het zou te ver voeren op dit alles dieper in te gaan. Zoals gezegd bouwden Polderman (o.m. door de G.L.-instructie te laten wijzigen en handzamer te maken) en Van der Tas (o.m. door invoering van mo derne technische methoden en instrumenten) voort aan dit kadaster van Wiemans. En indien ik hier een vergelijking mag maken die ik schrik niet in een officiële nota bezigde, zou ik willen stellen: de landmeters van Verstijnen moesten moeizaam een logge en krakende ossekar op gang houdendie van Wiemans fietsten B.K.A. op een ge makkelijk rijwiel en in de kadastrale afdelingen op een bakfiets, die wat zwaarder liep omdat zij daarmee, in de bak, de restant-bagage van de wetgeving van 1875 moesten vervoeren. En dit alles onder goed keurend gemompel van rechters (w.o. overschrijvingsambtenaren) en belastingambtenaren, notarissen en advocaten, grondeigenaren en hy potheekwezen. En daar gaat het bij een kadaster toch óók om Op de Nederlandse landmeter zal inderdaad de Indische kadastrale administratie een ietwat vreemde indruk maken. Een dode nederzetting als bv. Pariaman op Sumatra's Westkust, voert het trotse predicaat „kadastrale afdeling"het heeft een (nog steeds bijgehouden „hoofd- register der kadastrale boekhouding" c.a. van de wetgeving van 1875 en de percelen worden er met de kadastrale kenmerken aangeduid. Doch bovendien heeft het een verpondingsregister, dat het werkelijke hoofdregister van Pariamans eigendomskadaster is. Daarentegen ver melden in een grote en moderne stad als Medan de meetbrieven en landmeterskennissen (en dus ook de gerechtelijke akten van de Raad van Justitie) de percelen als liggende „buiten enige kadastrale af deling" en worden de kenmerken van 1837 i.p.v. die van 1875 vermeld. Dit verschijnsel vinden we zelfs in de grote stad Batavia, thans Dja karta. De na 1908 ontstane wijken zijn B.K.A., al liggen zij nu (bv. Tjikini) midden in deze stad (Batavia had al in 1930 een groter opper vlak dan Brussel met zijn voorstedenIn wezen is er in beide soorten van boekhouding weinig verschildie van de kadastrale afdelingen is wat lastiger vnl. door de ballast van oudere percelen. De landmeet kundige techniek is voor beide kadastrale gebiedsdelen volkomen het zelfde. Tenslotte moge ik bovenstaand betoog in de navolgende, voorzichtig gestelde conclusies samenvatten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 16