De nieuwe Ruilverkavelingswet 67 1. Althans bij het Indonesische kadaster bleek de kadastrale plant in de fiscale sfeer niet te gedijen. 2. Althans bij het Indonesische kadaster bleek die plant te bloeien in de bestuurlijke en juridische sfeer. 3. Althans bij het Indonesische kadaster bleek de kadastrale wijsheid niet uitsluitend en alleen in kadastrale kringen te vinden. 4. Althans bij het Indonesische kadaster bleek, dat zeer goede wettelijke voorzieningen ten behoeve van een eigendomskadaster, zonder meer, geen waarborg zijn, dat zulk een kadaster er inderdaad komt. 5. Althans bij het Indonesische kadaster bleek, dat op fiscale basis, zelfs met grote inspanning en kunde, geen eigendomskadaster kan opgetrokken worden. 6. Althans bij het Indonesische kadaster bleek het mogelijk zonder wetsverkrachting die basis dusdanig om te bouwen en uit te breiden, dat inderdaad een goed eigendomskadaster ontstond, d.w.z. een efficiënt en goedkoop werkend eigendomskadaster, dat praktisch altijd bijgehouden is. 7. Althans bij het Indonesische kadaster bleek, dat dit inderdaad be reikt kon worden door „de doelbewuste en eensgezinde wil van zijn ambtenaren, van hoog tot laag". En daar dit opstel ook in Indonesia gelezen zal worden, stel ik er prijs op dankbaar te verklaren, dat ook het inheemse technische corps een zeer groot aandeel had in de gestage bloei van dit kadaster. Zodat ik de voor uiteraard nog onbewezen conclusie toevoeg: 8. Althans bij het Indonesische kadaster bleek, dat middelbare en lagere technische krachten zeer wel moderne kadastrale methoden en instrumenten, onder deskundige leiding, kunnen hanteren na een bescheiden vnl. op de praktijk gerichte opleiding. Het handjevol landmeters (eind 1940, inclusief de dienstleiding, precies 40), dat over de gehele archipel verspreid het inheemse corps op kundige en enthousiaste wijze wist te leiden en dat sinds de dagen van Verstijnen een eervolle kadastrale traditie hooghield, zal deze con clusie zeker onderschrijven. Ir. A. GO VERS Hoofdlandmeter van het kadaster, Utrecht: Vervolg van blz. 26) Welke bezwaren zullen bij de uitvoering tegen het in het vorig nummer geschetste nieuwe schattingssysteem zijn aan te voeren? Men gaat uit van een toedeling volgens een theoretisch bereikbare Inmiddels is de wet door de Staten-Generaal aangenomen en afgekondigd in Stbl. nr. 510.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 17