69 dat ze ooit bereikt zal worden. Op deze wijze is het begrip „optimaal" van zijn betekenis beroofd. Maar ook al wordt de optimale waarde wel bereikt, dan nog is het zeer moeilijk iemand die grond inbrengt van 3000.(zonder af trekken) grond van 3000.(met bv. 1000.aftrek) toe te delen, want men kan wel volhouden, dat de nieuwe kavel na afloop van de werken de maximale waarde zal hebben, maar de betrokken eigenaar zal zeker beweren (en in verschillende gevallen kunnen aantonen) dat er vele jaren moeten verstrijken, voordat de optimale waarde inderdaad bereikt zal zijn, en dat hij gedurende die jaren in aanmerking komt voor schadevergoeding. Al lijkt dus toedeling volgens dit systeem eenvoudiger, ik verwacht in vele gevallen grote moeilijkheden bij de toedeling, omdat de toekom stige maximale waarde een fictie is, waarvan niemand weet of en wanneer ze in de praktijk gerealiseerd zal worden. Behalve moeilijkheden bij de toedeling voorzie ik bezwaren bij de schatting zelf. Wil men deze schatting serieus uitvoeren, dan dient men zich eerst af te vragen welke factoren invloed kunnen hebben op de waarde van het perceel. Ik noemwaterbeheersing, bereikbaarheid, af stand tot de bedrijfsgebouwen, versnippering, vorm, drainage enz. en ieder van deze factoren kan meer of minder groot zijn. Toegegeven moet worden, dat er een zekere correlatie tussen verschillende van deze factoren bestaat, die maakt, dat soms afzonderlijke beoordeling niet nodig is. In de rampgebieden werkte men met zes factoren, waarbij de factor versnippering buiten beschouwing bleef en één factor alle perceels eigenschappen omvatte (vorm, ligging, drainage enz.). Men komt al gauw tot een soort globaal gemiddelde, waarbij de waarde van iedere factor voor elk perceel niet te hoog aangeslagen moet worden. Kunnen we de waarde van een dergelijke taxatie hoger aan slaan dan de tegenwoordige manier van schatten? Mijns inziens niet. Men kan wel stellen, dat bij het gedachte systeem rekening is ge houden met verschillende factoren, maar dit is bij de schatting, zoals die tot nu toe gebeurt, eveneens het gevalalleen komen deze niet af zonderlijk tot uiting. Bovendien is dit nieuwe schattingssysteem niet geschikt voor de ge middelde boer. Tot nu toe was één van de grote voordelen van de ruil verkavelingsschatting, dat deze geschiedde door eigen mensen, waarop natuurlijk kritiek werd uitgeoefend. Maar ondanks deze kritiek zou men de eigen schatters niet graag gemist hebben. Het nieuwe systeem zal alleen toegepast kunnen worden door landbouwers die een zeer brede blik hebben en zich goed kunnen voorstellen, wat er in de toe komst van de percelen te maken is. Maar zelfs deze mensen zullen vermoedelijk niet veel anders dan de tegenwoordige waarde goed voor ogen hebben en daarnaast ongeveer de maximaal bereikbare waarde kunnen aangeven. Op welke wijze men het verschil tussen beide waar den over een aantal factoren wil verdelen, laat hun betrekkelijk koud. Zij laten dit aan de deskundigen over. Reeds nu lopen bij de schattings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 19