71 nagegaan hoeveel voordeel hij van de verkaveling heeft en op grond daarvan wordt zijn kostenaanslag bepaald". Voor insiders zit in deze redenering niet veel verschil, maar de land bouwers die op bovengenoemde vergadering aanwezig zijn, behoren niet tot de insiders en het lijkt mij niet onmogelijk, dat een dergelijke toelichting op de kostenomslag op verschillende toehoorders een ver keerde uitwerking zal hebben. Tenslotte moge ik de vraag stellen„Wordt met de voor de toekomst voorgestelde schattingsmethode een beter resultaat verkregen dan met de huidige methode?" We zagen op blz_. 26 van dit Tijdschrift, dat ten aanzien van drie punten betere resultaten gewenst werden1ten aarizien van de weten schappelijke waarde; 2. ten aanzien van de toedeling; 3. ten aanzien van de kostenomslag. Ad 1. Wij geven toe, dat de wetenschappelijke waarde van de huidige schatting gering is. Men let op het bodemprofiel en schenkt grote aandacht aan bekende opbrengsten van het perceel, maar weten schappelijke waardering van chemische en biologische factoren komt er bijna niet aan te pas. Een reclamerende eigenaar beweert ook haast nooit, dat zijn perceel op wetenschappelijke gronden hoger geschat had moeten worden, maar beroept zich altijd op praktische factoren, als opbrengst, meer of mindere vochtigheid enz. Bij het ontworpen systeem gaat men uit van een optimale waarde, die gegrond is op toekomstige verbeteringen en die moeilijk is aan te geven. Zal men hier een diep gaand grondonderzoek toepassen? Zeer waarschijnlijk niet. Wel neemt men een aantal factoren in acht, maar de waarde van veel dezer facto ren is zeer subjectief, terwijl in de praktijk uit een zeker „opzien tegen de moeilijkheden" een aantal factoren niet in rekening wordt gebracht. Dat aan dit systeem een betere wetenschappelijke basis ten grondslag ligt kan ik niet inzien, evenmin dat de resultaten van dit soort schatting de waarheid beter benaderen. Ad 2. Afgezien van de moeilijkheden bij de toedeling, die ik hiervoor besprak, biedt het systeem in sommige gevallen voordelen. Voorbeeld In de ruilverkaveling Maas en Waal-west zal men overslaggronden moeten ruilen tegen komgronden (d.w.z. hooggeschatte tegen laagge schatte). Dank zij de cultuurtechnische bewerking die de komgronden ondergaan, kan verwacht worden, dat de toekomstige waarde hoger zal zijn. Hier zou toedeling volgens de optimale waarde uitkomst brengen (al staat de optimale waarde nog lang niet positief vast), maar geeft art. 11, ie lid (wet 1954) de P.C. dan niet de gelegenheid met een toekomstige waarde als gevolg van cultuurtechnisch werk reke ning te houden? Voor een betere toedeling is het ontworpen systeem niet noodzakelijk. Ad 3. Heeft het ontworpen systeem grote betekenis voor een betere kostenverdeling Volgens het tot nu toe geldende systeem gaat men aan de hand van enkele sprekende factoren na hoeveel iedere eigenaar van de ruilver kaveling profiteert en komt men tot een aanslag in de kosten van bv.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 21