98 kennen. En ik, Fransman, wil er aan toevoegen, dat ik bij de Weners een verwantschap in gedachten en gevoelens heb aangetroffen, die ik niet had vermoed." Tenslotte richtte Tng. Stoier zich speciaal tot de dames, die hij dankte voor het feit, dat zij door hun aanwezigheid een vrolijke noot onder de aanwezigen hadden gebracht. Voor de laatste maal kwamen de gedelegeerden en de gasten op vrijdag 13 augustus samen voor een uitstapje voor de hele dag. In de voormiddag brachten de bussen ons naar Melk. Een vooruitspringende rots wordt beheerst door het imposante complex van het Benedictijner klooster, het grootste van Niedcrösterreich, en een van de mooiste barokke bouwwerken van de wereld. Een geleerde gids liet ons de statige zalen zien met hun plafonds versierd met fresco's, de bewon derenswaardige bibliotheek met zijn 72.000 delen, 1800 manuscripten en 800 wiegedrukken. Van het terras genoten wij van het prachtige ge zicht over de Donau en het omringende landschap. Na het bezoek aan het klooster volgden we de bergengte van de Wachau. Hier vertoont het Donaudal een bekoorlijke aanblikeen natuur waar de stroom, de bergen, het woud, de wijn- en boomgaar den samentreffen. Ue weg volgt de stroom en hier en daar ziet men een oude kerk, een klooster boven op een rots, een middeleeuws stad je, omringd door muren, een indrukwekkende toren, ren oud huis. Tn het stadje Aggsbach, aan de oever van de Donau, werd gepauzeerd voor de lunch. Een eindje verder staken wij met een pont de Donau over naar Dürnstein, waar Richard Leeuwenhart bij zijn terugkeer van de kruis tocht gevangen heeft gezeten. Voor we in Wenen aankwamen, hebben wc nog gestopt in Kloster- neuburg, waar we de kerk van de Augustijner monniken hebben kunnen bezoeken, die men reeds van zeer ver kan waarnemen. Het klooster bezit een prachtige gotische kloostergang. De stichting van het klooster gaat terug tot de twaalfde eeuw. Sinds het in de 18c eeuw is vernieuwd, wordt het als een van de meesterstukken van de barok stijl beschouwd. Wij hebben daar ook de oude romaanse kerk uit de 12e eeuw gezien, die het beroemde altaarblad van Verdun bevat, vervaar digd in 1181 door Nikolaus von Verdun en dat een waar meesterstuk van goudsmidswerk is. De tocht werd besloten met een diner in de zeer schilderachtige kelders van een brouwerij. Dat alle congressisten de mooiste herinneringen aan deze tocht heb ben meegedragen, behoeft niet te worden vermeld. Verslag van de attracties voor de dames Voor de duur van de zittingen van het C.P., terwijl de gedelegeer den zich bogen over de berocpsprohlemcn van het ogenblik, waren voor de dames en de gasten verschillende interessante bezichtigingen georganiseerd. Zo werden zij op dinsdag to augustus naar de Hofburg geleid, die altijd de meest geliefde verblijfplaats van de Ilabsburgers is geweest-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 48