99 Daar konden zij in de schatkamer de oudste en belangwekkendste histo rische verzameling van Oostenrijk bewonderen. De juwelen en reli kwieën van het Heilige Roomse Rijk, de keizerskroon uit de ioe eeuw, het evangelieboek van Karei de Grote, de juwelen van de orde van het Gulden Vlies, vertoonden zich voor hun verbaasde ogen en voor ons Fransen het aandoenlijke wiegje van de kleine koning van Rome. Verder werden bezichtigd de koninklijke appartementen, de zeer een voudige vertrekken van Franz Joseph I, de audiëntie- en wachtsalons, de slaapkamer met het ijzeren ledikant van de keizer. Vervolgens de rijke appartementen van de keizerin, de receptie- en audiëntiezalen, prachtig gedecoreerd met verfijnd verguldsel. De grote rococo kachels en de ontzaglijke eetzaal met de volledig gedekte tafel (Boheems kristal, gouden en zilveren vaatwerk), waar de keizer op feestdagen zijn gehele familie om zich heen verenigde. De volgende dag (woensdag n augustus) werd gewijd aan het Kunsthistorisch Museum. Het gebouw zelf is het bezoek al waard groots en prachtig gedecoreerd met veelkleurig marmer en verguldsel. Wegens belangrijke herstelwerkzaamheden als gevolg van zware oor logsschade, werden ons alleen de schilderijenverzamelingen getoond. Wij hebben daar een rijke collectie kunnen zien van de Hollandse (be doeld is Vlaamse, vert.) meesters Rubens, Van Dijck, Velasquez (sic, vert.), Brueghel de Oude, van de Duitsers Dürer en Holbein en ten slotte van de Venetiaanse meesters van de Renaissance, vertegenwoor digd door veel belangrijke werken van Veronese, Tintoretto, Giorgione, Titiaan. De donderdag leverde ons ook een ontroerende bezichtiging op, nl. die van de huizen die door de grote musici werden bewoond. In het be koorlijke huis van Schubert liet men ons, terwijl wij ontroerd zijn piano en enige voorwerpen die getuigen van zijn leven zijn geweest be schouwden, vanuit de tuin enige van zijn werken op gramofoonplaten horen. Verder het huis waar Beethoven rust ging zoeken en waar men, staande op de landelijke binnenplaats, opgeluisterd door een wingerd, het venster kon zien van de bescheiden kamer die hij bewoonde en waar hij het beroemde Heiligenstadter Testament schreef. Wat zou er daarna belangwekkender zijn om te zien dan de mooie verzameling van oude instrumenten in de Neue Burg? Daar werden ons getoond, met interessante uitleggingen van de beheerder zelf, de eerste violen, de oude spinetten, de clavecimbels, de van eeuw tot eeuw steeds meer geperfectioneerde piano's, waarop Bach, Mozart, Beet hoven, Liszt, Schubert, beurt om beurt, de harten van menigten hebben doen kloppen. Denise Danger (vert. F. H.) Vergadering van het Comité Permanent te Florence De eerstvolgende vergadering van het Comité Permanent zal ge houden worden in Florence van 6 tot 9 september 1955. Bij het op maken van een plan voor Uw vacantie zou U in overweging kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 49