114 noodwendig en uitgesproken een eigendomskadaster moest worden zo geluidloos door de fiscus ingepalmd kon worden. De belangen die door een eigendomskadaster gediend worden, hebben dan ook niet gekregen en krijgen ook nu nog niet wat hun toekomt. Want een kadaster dat door zijn fiscale opzet „grote onzekerheid brengt in het eigendoms recht is naar mijn mening de antipode van een eigendomskadaster. En ook de andere klanten, en er zijn er vele, die successievelijk opdoken en opduiken, moet gij op inefficiënte en vooral te kostbare wijze dienen. Omdat gij het wordt vervelend een door de fiscus geleid belastingkadaster had en behield. Terecht vroegen de deskundi gen zich al in 1875 af„Wie zal de schade bepalen door deze inrich ting het Kadaster en gevolgelijk den Lande toegebracht?" Ik zal het U zeggen: Sijmen en gij. En gij betaalt met veel en hard en desondanks vaak onbevredigend werk. Zie slechts hetgeen Uw studiecommissie stelt. En wat Sijmen betreft, ook dit toont die commissie op ongedacht frappante wijze aan, waar zij inzake de meetdiensten van Rijkswater staat, de Nederlandse Spoorwegen, de grote steden en de provincies stelt „Zij ontstonden of liever zij groeiden uit tengevolge van het tekort schieten van den Kadasterdienst. Zij zullen weer inkrimpen als het Kadaster meer kan geven dan thans het geval is. Het resultaat was vooral in den aanvang dat veel dubbel werk werd gedaan." En die uitgroeiing van deze diensten en het zo vaak en terecht gewraakte dubbel werk betaalt Sijmen. Hoe kan overigens dit dubbel werk, waartegenover men elders een goed en officieel georganiseerde coördinatie stelt, vermeden worden in een End en we schrijven 1955waar slechts 5 van het gebied in Rijksdriehoeksverband is gemeten door dit fiscaal geleide Kadaster En waar de zo nodige hermetmgen van de kaarten met onvoldoende meetkundige grondslag, zó langzaam opschieten, dat het nog 6j jaar zal duren eer, volgens de studiecommissie nog maar een derde van ons land hermeten (zal) zijn en dan nog niet eens voor de gehele opper vlakte in Rijksdriehoeksverband" En wat kost dit fiscaal, dus onvoldoende bijgehouden, want niet bij te houden, kadaster zelf, den Lande niet? Bijvoorbeeld bij de ruilver kavelingen, die thans aan de orde van de dag zijn. Ik zal slechts enkele bloempjes plukken van de vele die in de ruilverkavelingsverslagen bloeien „Ongeveer 25 van de kadastrale eigenaren bleek ten onrechte in de legger voor te komen". (Staphorster bouwlanden) „Voor een vrij groot gedeelte is deze (ruilverkavelings-) hermeting niet toegepast kunnen worden, omdat de moeilijkheden tengevolge van de grote verschillen tussen de kadastrale administratie en de werkelijke toestand zulks practisch onmogelijk maakten". (Rouveen) „De stemmingslijst bevatte noo namen, welk aantal in de lijst van rechthebbenden tot nagenoeg de helft teruggebracht kon worden. Ook het aantal eigendommen bleek maar 65 te zijn van het bij het Ka-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 12