De wijze van schatten volgens de nieuwe Ruilverkavelingswet Literatuuroverzicht 120 W. J. HEMMES, Landmeter ie klasse van het kadaster, Groningen: Bij de in dit tijdschrift door Ir. Govers gehouden beschouwingen over de nieuwe schattingsmethode met optimale waarde is niet naar voren gebracht de wettelijke basis waarop deze methode zou kunnen berusten. Volgens mij ontbreekt deze basis. Men leze daartoe de artikelen u en 57 van de Ruilverkavelingswet J954 (zie dit tijdschrift, jg. 1954, blz. 248 en 254). Stel dat men onder de waarde genoemd in artikel 11 zou verstaan de optimale waarde, dan is deze waarde dus een theoretisch vastge stelde onveranderlijke grootheid Deze waarde moet dan dienen als grondslag voor de toedeling. Artikel 11 spreekt echter van een waarde die aan verandering onderhevig is, tengevolge van de in artikel 54 ge noemde werkzaamheden (drooglegging, ontginning enz.). Bovendien zou de laatste zin van artikel 11, iste lid, geen betekenis hebben, aan gezien de eigenaar recht zou hebben op toedeling naar optimale waarde. Artikel 11 houdt dus in, dat onder waarde moet worden verstaan de werkelijke, aan verandering onderhevige, waarde en niet de onver anderlijke optimale waarde. Als het, zoals in de Memorie van Antwoord staat te lezen, in de bedoeling van de wetgever heeft gelegen de mogelijkheid te openen het voortbrengend vermogen van de ingebrachte gronden onder opti male productie-omstandigheden te schatten en de uitkomsten hiervan als uitsluitende basis voor de toedeling te doen zijn, dan had m.i. artikel 11 anders geredigeerd moeten worden. Mr. J. E. van Leeuwen, De Ruilverkavelingswet 1954. Uitgave Vermande Zonen, IJmuiden. Prijs 6.in linnen klemband, 3.80 in kartotheek-kartonnen omslag; aanvullingen 4 cent per blz. Het ligt in de bedoeling van de uitgevers in linnen klembanden op te nemen de landbouwwetgeving van de laatste tijd. Verschenen is reeds de wet Vervreemding Landbouwgronden. Thans verschijnt de Ruilverkavelingswet 1954, toegelicht door Mr. J. E. van Leeuwen, administrateur bij het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, voorzien van uitvoeringsbeschik kingen en jurisprudentie. De g;ehele uitgave maakt een zeer verzorgde indruk en de naam en de positie van de schrijver waarborgen een uit stekende behandeling van de vrij gecompliceerde stof. Mr. van Leeuwen geeft in een kort bestek een overzicht van de ge schiedenis der ruilverkavelingswetgeving in Nederland. Hieruit zien we o.a., dat de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde op dit gebied reeds in 1899 een prijzenswaardig initiatief nam. Vervolgens

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 18