133 Het onderzoek betreft aanvankelijk zeer uitgestrekte landstreken, waarbij de latere onderverdeling moet worden nagegaan. President Thomas Jefferson werkte een plan uit waarbij alle „public land" als een reusachtig schaakbord in vierkanten werd verdeeld, ieder weer onderverdeeld, enz. De beschrijving (description) behoort een nauwkeurige identificatie van het stuk land in kwestie te geven, met behulp van kaarten, meet- getallen en nadere aanduidingen in woorden. Voorop staat de stelling, dat inzake rechtstitels op de grond de zwakste schakel de sterkte van de ketting bepaalt. Opmeting en beschrijving moeten waterproof zijn in een eventueel proces. Eiser moet bewijzen Een interessant artikel, dat een kijkje geeft op de landmeetkundige werkwijzen ter verzekering van de rechten op onroerend goed in de U.S.A. Uitvoerig wordt naar wetgeving en jurisprudentie verwezen. W. v. R. Zeitschrift für Vermessungswesen. 1954, blz. 387 e.v. H. Wirths en W. Bonczek. Over de organisatie van kadaster- en meetbureaus in Nordrhein-Westfalen. Beide schrijvers bespreken van verschillend standpunt de gevolgen van de in 1948 in Nordrhein-Westfalen genomen maatregel de kadaster bureaus van de staats- (vanaf 1944 rijks-) administratie over te bren gen naar de gemeentelijke diensten. Uit beider vertoog kan men op maken, dat slechts in die grote steden die reeds beschikten over een goede meetdienst, enigermate een fusie tot stand is gekomendat er steden zijn waar de samenwerking tussen stedelijke meetdienst en kadasterdienst zich beperkt tot min of meer vriendelijke briefwisseling tussen de hoofden en dat de kadasterdienst in die gemeenten die niet beschikten over een eigen meetdienst of waar deze zich beperkte tot hantering van de kadastrale kaart voor gemeentedoeleinden, het voor naamste gevolg is geweest, dat het salaris van de ambtenaren door een ander betaald werd. Besproken worden maatregelen om te komen tot samenwerking c.q. fusie. Zoals te begrijpen is wordt deze bemoeilijkt door instelling op eigen denkrichting en persoonlijke tegenstellingen. In ons land hebben we ook meetdiensten waarvan de taken elkaar gedeeltelijk overlappen. In Nordrhein-Westfalen heeft de politieke ontwikkeling een gedwongen huwelijk bewerkstelligd met de begrijpe lijke gevolgen. Bestudering van dit experiment is voor onze meet diensten en hun mogelijke wijze van samenwerking van belang. D. de Groot World Cartography. Vol 2, 1952, blz. 8. Major R. L. Brown. Over het vraagstuk van de bijhouding van plans op grote schaal in Groot- Brittannië. Een kaart is een naslagwerk, dat men raadpleegt als men het nodig heeft, en dan verwacht men, dat de inlichting juist is. Hij moet bij zijn, anders wordt hij een gevaar, in ieder geval een ergernis.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 31