134 Plans op grote schaal worden meestal geassocieerd met kadaster, maar de wetten van Groot-Brittannië vereisen geen administratie van eigendomsgrenzen op de wijze als in vele andere landen. De oorspronkelijke plans op grote schaal werden omstreeks 1890 voltooid. De schalen waren in hoofdzaak 1 500 of 1 1056 voor de steden en 1 2500 voor gecultiveerd land. Ongecultiveerd land, bergen, moerassen, op de schaal 1 10560, vallen buiten beschouwing. Bijhouding om de 20 jaar voldeèd niet. Ook was er stagnatie in tijden van oorlog en malaise. Thans zijn de steden bijna volledig hermeten op 1 1250, de lande lijke gebieden op 1 2500. Aangesloten aan nieuwe landelijke triangu latie. Puntverzekering in de steden met een dichtheid van 150 m door punten 'van bouwwerken in coördinaten foto's als aanmeting)Voort durende bijhouding door districtsgewijs gestationeerde ploegen. Alge meen: een plan mag niet meer dan drie meetdagen achter zijn. Men realisere zich wat louter technische bijhouding zou kostengeen delimitatie, geen metingstukken en verdere administratie, alleen meting, kaartering, reproductie. D. de Groot Zeitschrift für Vermessungswesen, 1954 nr. 10. Dr. E. Lang: Probleme der neuzeitlichen Flurbereinigung. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1954 nr. 11. Dr. E. Lang: Neue Wege in der Planzuteilung. Na enige met statistieken en grafieken toegelichte beschouwingen over de voordelen van ruilverkaveling, behandelt de schrijver de be paling van de schattingsklassen. Het Kulturamt Wiesbaden kent slechts zes klassen, nl. twee voor de goede, twee voor de middelmatige en twee voor de slechte gronden. In de eerste klasse is de goede tuingrond ondergebracht, zodat voor de bouw- en weilanden nog vijf klassen resteren. Ook Frankrijk kent het vijf-klassensysteem. In ieder geval is de schrijver tegenstander van de uitgerekte klassenindelingen, som mige tot 3Ó klassen. Ook ik meen, dat men in Nederland wel erg royaal is met het aantal klassen, waarbij meestal wordt uitgegaan van de gedachte: Laten we de schaal maar zo lang en gedifferentieerd mogelijk nemen, dan kan ieder profiel er wel in ondergebracht worden. Hiermee verschuift men de moeilijkheid van het opmaken van het proces-verbaal naar de schatting zelf. Het aantal van zes klassen zal bij ons wel niet worden bereiktmisschien kan men eens streven naar 15, in het proces-verbaal goed omschreven klassen, als dit streven maar niet wordt ingegeven door de gedachte van Lang„Insbesondere bilden aber solche veralteten Schatzungsrahmen (bis zu 30.Klassen) ein we- sentliches Hindernis für eine möglichst starke Zusammenlegung." Als de heer Lang gemakkelijk wil verkavelen, moet hij dit toch niet willen doen ten koste van de billijkheid Verder propageert de schrijver de methode tijdens het opmaken van het plan van toedeling overleg te plegen met belanghebbenden. Uit het tweede artikel blijkt, dat de kavelindeling zoveel mogelijk tijdens de wenszitting wordt opgemaakt. Hoewel in deze gedachte veel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 32