135 aantrekkelijks zit, geloof ik toch, dat iets dergelijks in grote en gecom pliceerde ruilverkavelingen onmogelijk is. Tenslotte wijdt de schrijver nog aandacht aan de verplaatsing van boerderijen. Hij toont aan, dat de rijtijd, na sterke concentratie van de eigendommen, in een verkayelingsblok van iooo ha (waar het dorp in het midden ligt), nog maar 3 bedraagt van de totale werktijd. Voor verkavelingen tot een grootte van 500 ha is de verplaatsing van boer derijen naar de rand van het dorp (Dorfrandsiedlung) te verkiezen boven de vorming van nieuwe gehuchten buiten het dorp (Weilerbil- dung). In het geval dat men gehuchten wil stichten, moeten deze minstens uit acht of negen boerderijen bestaan. G. F. W. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1954 nr. 12. Dr. F. R. Jung: Entwicklungslinien der stadtischen Umlegung. Onder verwijzing naar een groot aantal publicaties wordt de ont wikkeling van de stedelijke ruilverkaveling in Duitsland beschreven. G. F. W. Schw. Zeitschrift für Vermessung, u.s.w., 1954 nrs. 8 en 9. B. PetitpierreDie Arrondierung und die Güterzusammertlegung im Kanton Waadt. Beperkte ruilverkaveling (reunion parcellaire, Arrondierungsver- fahren) kan overal en altijd worden toegepast, indien deze methode wordt beschouwd als een eerste stap naar een in de toekomst toe te passen integrale ruilverkaveling. Deze uitspraak berust op een twee- a driejarige ervaring. Beperkte ruilverkaveling is slechts mogelijk als een behoorlijk wegen- en water- lopennet aanwezig is en de exploitatie door de samenvoeging van per celen aanzienlijk kan worden verbeterd. Daar zoveel mogelijk gehele kadastrale percelen worden geruild, behoeft bijna niet te worden gemeten; schatting, wenszitting en toe deling blijven slechts over. Na de beperkte ruilverkaveling wordt voor het hierbijbetrokken ge bied het Grondboek ingevoerd. In het kanton Waadt zijn nog ca. 63.000 ha te verkavelen. De kosten van een integrale verkaveling zijn ca. 1700 Zw. frs. per ha, zodat de totale kosten 90 millioen frs. zullen zijn. Daar per jaar 1,5 millioen frs. ter beschikking worden gesteld, zal het 60 jaar duren voordat alles is verkaveld. Bij een beperkte verkaveling worden de kosten 50-60 frs. per ha, hetgeen neerkomt op een totaal bedrag van ca. 3,5 millioen frs. Indien voldoende personeel beschikbaar is, zou dus op het gehele gebied in 15 jaar beperkte ruilverkaveling worden toegepast. De later toe te passen integrale verkavelingen zullen in de blokken waarop reeds „Arrondierung" werd toegepast, aanzienlijk mindere kosten vergen (een besparing van 20% wordt verwacht). De resultaten van de uitgevoerde „beperkte verkavelingen" zijn verrassend goed, zoals ook uit enige bijgevoegde kaarten blijkt. Op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 33