FOTOGRAMMETRIE Toepassing van de luchtfotogrammetrie bij de stedebouw 140 steed. Gaarne zou ik echter hebben gezien, dat zij bij de behandeling van de planimeter uitgegaan waren van de eenvoudige stelling, dat (zie fig. 258) de oppervlakte IGf door een staaf (de omlooparm F) beschreven als de eindpunten (de omloopstift) en G (het scharnier punt van pool- en omlooparm) gesloten krommen doorlopen, gelijk is aan het verschil der oppervlakten door en G beschreven: IG 1/ IG of Ij Ig/ IG. 1/ is hierin de gevraagde oppervlakte van de te planimetreren figuur, IG o en IGf F J dh (pool buiten figuur) of 1G nP* en I g/ F f dh rF* (pool binnen figuur). Het principe van de planimeter zou hierdoor m.i. zeer veel beter tot zijn recht zijn gekomen. Op blz. 263 zouden de lezers ten onrechte tot de conclusie kunnen komen, dat de invloed van de scheefheid van het rolletje bij de schijf- poolplanimeter in de resultaten van een planimetrering merkbaar blijft. De aanduiding (op blz. 264) waar de planimetrering te beginnen wekt verwarring, te meer daar de schrijvers verwijzen naar fig. 259, die, ter wille van de duidelijkheid van de afleiding der formules, een te planimetreren figuur laat zien, waarvan de lengte-as loodrecht staat op de verbindingslijn van het zwaartepunt met de pool. Goed zou zijn geweest als zij de planimetrering zouden laten beginnen in een der snij punten van de zwaartecirkel met de omtrek van de figuur; immers daar is de invloed van een klein verschil tussen begin- en eindpunt van de planimetrering op de oppervlakte het kleinst. Met mijn grote waardering voor het zeer vele goede dat in het boek staat, heb ik gemeend toch ook mijn bezwaren tegen enkele gedeelten er uit te moeten vermelden. Deze bezwaren hebben over het algemeen zeker niet op de praktische benoefening van de landmeetkunde betrek king; ze slaan meer op de theoretische zijde van het vak en op de hier en daar te vlotte wijze van schrijven. De oningewijde M.T.S.-lezers krijgen daardoor op een aantal plaatsen van het boek een minder juiste indruk van het vak dat en dit „klinkt" door het boek heen de schrijvers een warm hart toedragen. N. D. Haasbroek Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1955 nr. 1, blz. 5. F. Hunger, Koordinaten in der Geodasie. Geeft definities en beschrij vingen van verschillende soorten van coördinaten en gaat over op trans formaties en projecties. D. de Groot B. DUBUISSON Ingénieur en chef du Ministère du Logement et de la Reconstruction, Paris Samenvatting van een lezing gehouden op vrijdag 25 februari 1955 te Utrecht voor de Ned. Ver. voor Fotogrammetrie in samenwerking met het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, afd. Bouw- en Water bouwkunde. De verticale luchtfoto wordt door het Ministère du Logement et

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 38