145 De voordrachten van de sprekers werden met aandacht gevolgd en van de geboden gelegenheid tot discussie over de behandelde onder werpen werd door velen gebruik gemaakt. Een beknopt verslag van de inhoud der voordrachten, alsmede van enkele punten uit de dis cussie, is hieronder opgenomen. Aan de excursie naar het K.N.M.I. te De Bilt en naar de Sterren wacht te Utrecht namen resp. ca. 100 (het maximum toegestane aantal) en 15 personen deel. De excursisten naar De Bilt waren bij aankomst getuige van het oplaten van een radiosonde. Vervolgens werden de bezoekers in vijf groepen gesplitst en door het Instituut rondgeleid. Het K.N.M.I. is onderverdeeld in vijf afdelingen, t.w. Algemene Dienst, Weerdienst, Klimatologie, Oceanografie (maritieme meteorologie) en Geofysica (magnetisme en seismologie), en op elke afdeling werd door een des kundige medewerker een uiteenzetting gegeven van de aard der werk zaamheden en van het gebruik van het instrumentarium. De excursie was bijzonder leerzaam en voor het werk dat Dr. Veldkamp en zijn medewerkers hebben verricht is de N.L.F. veel dank verschuldigd. Ook de excursie naar de Sterrenwacht was zeer interessant en een woord van dank zij hier nogmaals gericht aan Prof. Minnaert voor de hartelijke ontvangst en de aangename wijze waarop de rondleiding door het gebouw plaats vond. Verheugend is het, zoals de voorzitter Prof. Roelofs aan het einde van het symposium kon constateren, dat de studiedagen volkomen zijn geslaagd, vooral dank zij de voortreffelijke voorbereiding van het pro gramma door de heren Bruins en Van Weelden, de bijdragen van de sprekers en het door velen deelnemen aan de discussie. Het aardmagnetisme en zijn variaties, voordracht door de heer Dr. J. Veldkamp, directeur van de afdeling geofysica van het K.N.M.I. De magnetische kracht van de aarde blijkt uit de richtende werking die de naald van het kompas ondervindt. Reeds zeer veel eeuwen is deze kracht bekend, doch pas vrij laat is men tot het inzicht gekomen, dat de oorzaak van het aardmagnetisme binnen in de aarde moet wor den gezocht. Voor een juist inzicht in de mogelijke oorzaken is het onderzoek van de variaties van het aardmagnetisme belangrijk. Daar is in de eerste plaats de dagelijkse variatie, de regelmatige dagelijkse schommeling van de magnetische elementen, die met de zon samen hangt. Deze moet worden toegeschreven aan electrische stromen in de ionosfeer, door een dynamowerking uit getijgolven in de luchtoceaan ontstaan. Het is de zon die indirect deze stromen in de bovenste delen van onze dampkring produceert, en bij haar schijnbare loop rondom de aarde ook deze stroomsystemen medeneemt, daardoor de dagelijkse variatie veroorzakend. In de tweede plaats zijn er de magnetische sto ringen, variaties van onregelmatig karakter, culminerend in de magne tische stormen. Ook deze variaties zijn te danken aan de zon; hier zijn het echter niet de regelmatige, maar de gestoorde stralingen die de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 43