147 lute schietloodafwijkingen berekenen. Dit schept de mogelijkheid astro nomische lengte- en breedtebepalingen te herleiden tot de ellipsoïde. Aldus kan men een universeel stelsel van punten op deze ellipsoïde verkrijgen. De nauwkeurigheid van deze punten wordt geschat op ongeveer 30 m en zou kunnen dienen als grondslag voor kaarten 1 a 200.000, in het bijzonder voor minder ontwikkelde gebieden. Geofysische opsporingsmethoden, voordracht door de heer Ir. A. van Weelden, hoofd van de geofysische dienst van de B.P.M. De voornaamste geofysische opsporingsmethoden worden kort be sproken. De magnetische methode is vooral voor exploratie van bepaalde ertsen van belang. Bij olie-exploratie wordt ze minder toegepast. Daar deze metingen ook vanuit de lucht kunnen worden gemaakt trekt ze veel aandacht als een zeer modern iets. Deze luchtmagnetische methode werd gedurende de tweede wereldoorlog uitgewerkt als hulpmiddel voor het ontdekken van ondergedoken onderzeeboten. Electrische metingen zijn vooral van belang voor ingenieursdoelem- den (funderingen, enz.), voor watervraagstukken (zout versus zoet water) en ook voor ertsexploratie. De geringe dieptewerking maakt dat de electrische opmetingen aan de oppervlakte voor olie-exploratie weinig toepassing vinden, maar wel worden voor de studie van de doorboorde gesteenten electrische metingen in bijna alle boringen verricht. Zwaartekrachtsmetingen worden veel gebruikt, zowel voor regionale verkenningen als voor detailwerk in speciale gevallen. Zwaartekrachts- gegevens kunnen niet ondubbelzinnig geïnterpreteerd worden en alleen zijn ze van weinig waarde. Naast geologische of seismische gegevens zijn zij echter zeer belangrijk. Moderne meettoestellen kunnen ook in ondiepe zeeën en meren worden gebruikt. Deze instrumenten wor en op de bodem neergelaten en vanaf het schip bediend en afgelezen. De Rijkscommissie voor Geodesie zal met medewerking van de Koninklijke Marine en met instrumenten geleend van de B.P.M. een dergelijk onderzoek voor wetenschappelijke doeleinden op de Noordzee ver- Verreweg de voornaamste methode is de seismische. Eigenlijk be staan er twee, nl. de refractie- en de reflectiemethode. De eerste ver liest veel aan waarde bij toenemende diepte. Van al het seismische werk wordt ongeveer voor 20 a 25 met deze methode gewerkt. Het leeuwenaandeel eist de reflectiemethode voor zich op. Enkele voor beelden van seismogrammen en van verkregen resultaten laten zien, dat hierbij de electronische uitrusting een zeer belangrijke rol speelt. Deze methode kon pas in praktijk worden gebracht toen de radiotech niek voldoende was ontwikkeld om de daar verkregen ervaring bij de constructie van de versterkers toe te passen. De voorbeelden laten tevens zien, dat zich vaak in de natuur complicaties voordoen, die de toepassing ook van deze methode nadelig beïnvloeden. Het is daarom dan ook van het grootste belang bij de opsporing van delfstoffen alle gegevens die men verzamelen kan te gebruiken en niet op die van één enkele methode vergaande conclusies te baseren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 45