Literatuuroverzicht 153 I4-00 Vergadering van de commissie Landmeetkundige techniek. Voor drachten door Dr. van Herk, Ir. Rolff en Ir. de Munck. 17.00 Sluiting van het wetenschappelijk gedeelte. Vrijdag iy juni 9.30 Heropening van het congres. Huishoudelijk gedeelte. 10.00 Voordracht door Prof. Baarda. 11.15 Exploratiefilm B.P.M. 12.00 Sluiting. 12.30 Koffietafel. 14.00 Excursie. The Australian Surveyor, juni 1954. Op de eerste jaarlijkse vergadering van The Institution of Sur veyors in Australië, 9 april 1954, gaf de voorzitter in zijn openings rede een historisch overzicht. De Australische staten zijn 166 jaar oud. Vóór 1890 werd er getrianguleerd en werd een begin gemaakt met de vervaardiging van topografische kaarten; de Surveyor General was een belangrijke regeringsambtenaar. Toen kwam een economische de pressie. De landmeter werd iemand die terreinen mat, beschreef, ver deelde. Zijn opleiding vond plaats in het vak, hij was competent, gehard, had geen contacten, was stationair en provinciaal. De oorlog '39-'45 riep hem in het leger. Hij werd ingezet bij artillerie, ingenieurswerken, fotogrammetrie, aanleg van vliegvelden, hydrografie. En nu staat hij in een andere wereld. Hij blijkt onmisbaar bij alle projecten. Hij moet een brede universitaire opleiding hebbener zijn geodesie, electronica,. fotogrammetrie. D. de Groot Duitse tijdschriften herdenken de 100ste sterfdag van Carl Friedrich Gauss (i777-i855). Historie is onzeker en gekleurd. Bij de uitbeelding van uitzonderlijke mensen is er de neiging de grote eigenschappen in een bepaalde sector uit te breiden over de gehele persoon, er is legende vorming en nationale trots. Het artikel van Th. Gerardy in het Zeitschrift für Vermessungs- wesen van februari 1955, Episoden aus der Gaussschen Triangulation des Königreichs Hannover (1821-1844), is daarom zo aardig, omdat het in hoofdzaak bestaat uit uittreksels uit briefwisselingen van Gauss en zijn medewerkers, waardoor deze periode tot leven komt. Het is de tijd van de na-Napoleontische reactie, de tijd van Metternich, van Fritz Reuters landleven, van doorluchtigheden en Kleinstaaterei. De Maecenassen zijn de vorsten met hun vaak grote belangstelling voor wetenschap en kunster is de onderdanigheid van de beschermden. Een uiterst deftige taal. Slecht logies, slechte wegen en verkeersmiddelen. Behalve Gauss zelf in het begin, zijn de uitvoerenden officieren, als ze hiervoor verlof krijgen. Paarden slaan op hol en wie betaalt de gebroken wagen? Offi-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 51