154 eieren worden aangehouden bij grensoverschrijding en dan is er diplo matieke briefwisseling op hoog niveau. Al deze dingen verzorgt de grote geleerde met minutieuze toewijding. Hij instrueert, administreert, financiert en rekent met steeds het doel voor ogen. In het voorafgaande artikel van D. W. GrossmannZwei Briefe von C. F. Gauss, lezen we over zulk een instructie. Gauss schrijft: muss ich fast schliessen dass Ihnen die eigentlichen Grundbegriffe der Methode der kleinsten Quadrate noch nicht hinlanglich zur Klarheit gekommen sind"hij geeft een schema voor omrekening in lengte en breedte. En tenslotte, uit het artikel van H. Bodemüller in dezelfde aflevering op blz. 33 e.v., de magistrale conclusie uit geconstateerde schietlood afwijkingen Bei dieser Lage der Sache hindert aber doch nichts, die Erde im Ganzen als ein elliptisches Revolutionsspharoid zu betrachten, von dem die wirkliche (geometrische) Oberflache überall bald in star- keren, bald in schwacheren, bald in kürzeren, bald in langeren Undu- lationen abweicht. Ik kan niet nalaten nog een fragment te citeren, omdat het zo typerend is voor de onderbewuste werking van het brein (de Franse wiskundige Poincaré beschrijft soortgelijke verschijnselen) Alles Bruten, alles Su- chen ist umsonst gewesen, traurig habe ich jedesmal die Feder wieder niederlegen miissen. Endlich vor ein paar Tagen ist's gelungen aber nicht meinem mühsamen Suchen, sondern bloss der Gnade Gottes möchte ich sagen. Wie der Blitz einschlagt, hat sich das Ratsel gelost; ich selbst ware nicht im Stande gewesen, den leitenden Faden zwischen dem, was ich vorher wusste, dem, womit ich die letzten Versuche ge- macht hatte und dem, wodurch es gelang, nachzuweisen. De Vermessungstechnische Rundschau 1955 nrs. 2 en volgende geeft een levensbeschrijving. D. de Groot. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1953 nr. 1, blz. 5. J. Nit- tinger, Gedanken zur Rationalisierung und Modernisierung des Ver- messungswesens. Hoe kan het steeds aangroeiende landmeetkundige werk worden ver richt? Hoe krijgt men betrouwbare statistieken over prestaties? Hoe komt men tot een juiste personeelsbezetting en -verdeling? Hoe leidt men zijn mensen op, hoe leert men hun goede gewoonten aan en slechte af? Hoe bevordert men de geest? Hoe beoordeelt men? Is het wel waar, dat mechanisering en nieuwe instrumenten de prestaties opvoe ren? Hoe moeten de arbeidsmethoden zijn? Overdrijven we de getallen- cultus? Willen we niet alles te goed doen? Veel vragen maar nog weinig antwoorden. U ziet, ook elders is achterstand, ook elders breekt men zich het hoofd hoe met te weinig mensen te veel te doen. D. de Groot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 52