Terminologie Nadat de subcommissie Geodesie van de Centrale Taalcommissie voor de Techniek (zie dit tijdschrift jg. 1954, blz. 52) het normblad N 5001, Woorden lijst Fotogrammetrie (zie dit tijdschrift jg. 1955, blz. 143) had voltooid, heeft zij een begin gemaakt met de behandeling van het normblad Woordenlijst Geodesie, waarvan sinds 1948 een ontwerp bestond onder nr. V 5030. De subcommissie achtte dit ontwerp geheel onvoldoende en zag zich genoodzaakt een geheel nieuwe lyst op te zetten. Hiermede kon de C.T.T. zich niet verenigen, als gevolg waar van de subcommissie haar werkzaamheden niet heeft kunnen voortzetten. Naar aanleiding hiervan heeft de Rijkscommissie voor Geodesie een subcommissie Geo detische Terminologie ingesteld (zie dit tijdschrift jg. 1955, blz. 156) met de zelfde taak als bovengenoemde subcommissie Geodesie en hetzelfde doelde bevordering van het gebruik van goede Nederlandse woorden voor technische begrippen. Ik ben voornemens in dit vervolgartikel (waarvan in elke aflevering zoveel zal worden opgenomen als de plaatsruimte toelaat) een en ander mede te delen van de resultaten van de subcommissie G.T., die sinds het begin van 1955 ge regeld bij elkaar komt. Hierbij spreek ik de hoop uit, dat de lezers in het vervolg in woord en geschrift ruimschoots rekening zullen houden met de aanbevelingen van de subcommissie. Ook houd ik mij aanbevolen voor toezending van even tuele kritiek en van wensen betreffende vaktermen die men aan de subcommissie ter behandeling zou willen voorleggen; deze kritiek en wensen zal ik dan in de subcommissie ter sprake brengen. Onder het hoofd Voorlopige woordenlijst G.T. zal ik telkens achter een num mer een door de subcommissie behandelde term noemen, dan, na een horizontaal streepje, cursief gedrukt het door de subcommissie daarvoor aanbevolen woord en tenslotte, weer na een streepje, een eventuele toelichting. Als ik soms eens de behoefte voel, iets te vermelden naar aanleiding van mijn werk in de redactie van dit tijdschrift of in de Nederlandse en internationale commissies Technisch Woordenboek (zie dit tijdschrift jg. 1953, blz. 366 en 375), zal ik dit doen onder het hoofd Aantekeningen. Voorlopige woordenlijst G.T. 1. azimuth azimut Hoek met de astronomische noordrichting, gerekend naar rechts. 2. Bonne-proj ectie -projectie van Bonne, bonneprojectie Samenstellingen waarvan het eerste lid een eigennaam is die de uitvinder, ontdekker, enz. noemt van datgene wat door het geheel wordt aangeduid, zijn in het algemeen onneder- lands. Onze taal geeft de voorkeur aan een omschrijving met een voorzetsel Cprojectie van Bonne). Gebruikt men de minder goede, maar gemakkelijker han teerbare samenstelling, dan wordt deze met een kleine letter geschreven bonne projectie 3. carteren, karteren kaarteren De eerste lettergreep wordt gesproken met een vrije a. 4. Collinse hulppunt hulppunt van Collins Het gebruik van bijvoeglijke naamwoorden op -s, afgeleid van persoonsnamen, is onnederlands. 5. doosbarometer aneroïde Het aanbevolen woord geeft aan, dat het in strument een luchtledige ruimte bevat. 6. draaien (van bv. een snelliuspunt) -meten De bedoelde punten worden niet gedraaid, maar gemeten. 7. driehoekspunt I. driehoeks punt2. snelliuspunt 1. Punt van een drie- hoeksnet of -ketting. 2. Punt bepaald door achter- en of voorwaartse richtingen m.b.v. het probleem van Snellius. 8. dubbele puntsbepaling dubbelpuntsbepaling Daar een van een dubbele punt verschillend, speciaal begrip wordt bedoeld, kan de samenstelling dubbelpunt (met klemtoon op de eerste lettergreep) worden verdedigd. 9. dubbel puntdrievoudig puntenkel puntmeervoudig punt dubbelpunt driepunt; enkelpuntveelpunt Meer wordt hoofdzakelijk gebruikt als tegen stelling tot een te voren genoemd aantal. Driepunt, vierpunt, veelpunt, enz. groep van drie, vier of meer snelliuspunten die als één geheel worden berekend of vereffend. Voor enkelpunt en dubbelpunt verg. de toelichting bij 8. (Wordt vervolgd) F. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 53