108 de Belastingdienst; dat zou onredelijk en onrechtvaardig zijn, want ik ben ervan overtuigd, dat zij de hun toegewezen taak naar beste weten en kunnen en met belangstelling verrichten, zij het dan ook met een fiscale visie op Uw problemen. Doch ik laak de verwevenheid van twee diensten welker karakters fundamenteel verschillen. En ik veroordeel die subordonnatie als een anomalie. Want beide zaken zijn de oorzaak, dat de anachronistische fiscale omlijsting, die mij bij U zo sterk trof, alles doordesemt wat des Kadasters is. En de oorzaak dat gij onder de goede kadasters allerminst een vooraanstaande plaats inneemteen plaats die U rechtens toekomt in een land waar zó weinig grond voor zóvelen is. Een plaats die gij toch zoudt moeten innemen en die inter nationale vakkringen van U verwachten, omdat juist Delft in de gehele kaarteringswereld een Mekka is. En tenslotte is die plaats logisch voor het kadaster van een land, waar de grote I. Boer Hzn. reeds meer dan 75 jaar geleden, als een der eersten, het fiscaal opgezet kadaster als een onhanteerbare en bovendien abnormaal kostbare inefficiency on derkende en veroordeelde. En de kortste en zekerste weg wees naar een goed eigendomskadaster met al zijn verdere efficiënte mogelijk heden. Men heeft uit mijn vorige artikelen terecht afgeleid, dat het mij blijkbaar niet duidelijk was, dat het Nederlands Kadaster een onderdeel vormde van de Belastingdienst. En men vroeg mij daarover mijn mening ronduit te geven. Die mening vindt gij hierboven en „ronduit". En hieronder vindt gij de verantwoording ervan A. Historisch bezien behoort het Nederlands Kadaster par droit de naissance onder de supervisie van het Ministerie van Justitie. B. De historische doelstelling van dit kadaster sluit een verwevenheid met en een ondergeschiktheid aan de Belastingdienst uit, op poene van het verwijt te verdienen, dat men die historische doelstelling, in wezen het vervullen van een dienende taak in de gemeenschap, miskent. C. De groei en ontwikkeling van de goede Europese e.a. kadasters tonen aan, dat die verwevenheid en ondergeschiktheid als anachronistische ondoelmatigheid onderkend en daadwerkelijk verworpen werden. Ad A en B. In de Tweede Kamer is de historische verbondenheid van het Ka daster met de Belastingdienst als argument gebezigd om een zelfstan dige positie van het Kadaster af te wijzen. Laten we die historische verbondenheid eens tot op de kern uit de doeken doen. Wij, U en ik, zijn nogal vlot met de bewering, dat het Kadaster „van fiscale origine" is. En daarmee wekken wij bij derden de indruk als zou een verwevenheid met en subordonnatie aan de Belastingdienst normaal, althans historisch verklaarbaar zijn. Maar wij bedoelen te zeggenhet Kadaster is ingesteld om op redelijke, d.w.z. door de wet gever bedoelde, wijze de grondbelasting te kunnen heffen. En dat is iets geheel anders dan het beeld, dat het kortere en daarom veel ge bruikte „van fiscale origine" oproept.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 6