Ill Justitie staan? Zie Zwitserland en ik bloos het voormalig Ned.- Indië. Ad C. Deze stelling behoeft geen bewijs: de kadastrale ontwikkelingen in Europese e.a. landen maken haar evident. Maar helaas is het niet minder evident dat men hier te lande (zie de jongste kamerverslagen) dit reeds lang geleden gegeven en goede voorbeeld, o.m. van onze Unie- en Beneluxpartners, niet wenst te volgende Belastingdienst blij ft hier de kadastrale lakens uitdelen Ondanks het feit, dat Uw beste vaklieden reeds in 1875 de gewraakte verwevenheid en subordonnatie onderkenden en veroordeelden als „het kwaad (dat) op onrustbarende wijze voortgewoekerd had". On danks het feit dat deze kwalificaties allerminst misplaatst of overdreven bleken; want het Kadaster ging steeds meer en steeds heviger de on vermijdelijke gebreken tonen, die inherent zijn aan een belasting kadaster, dat bovendien fiscaal geleid bleef. Ondanks het feit dat thans dan ook „de landmeters en hypotheekbewaarders voortdurend tegen over moeilijk of niet op te lossen puzzles gesteld worden". Ondanks het feit, dat zij een kadaster moeten hanteren en aan rechters, notaris sen, advocaten, (hypotheek)banken, grondeigenaars, talrijke kaarterende instellingen, enz. verantwoorden, dat „niet op alle vragen welke (men) terecht meent te kunnen stellen een afdoend antwoord kan geven". En „wanneer dit wel het geval is, daarvoor meermalen een onderzoek nodig is, dat zich uitstrekt tot aan het tijdstip van invoering van het kadaster". Ondanks het feit, dat deze onmacht en tijdverspilling een kostbare „algehele vernieuwing" van dit kadaster thans urgent doet zijn. Ondanks het feit, dat deze eventuele „schone lei" slechts zeer tijdelijk verlichting zal kunnen brengen, omdat „het bederf weer op nieuw zal aanvangen", nademaal zulks bij de fiscale omlijsting wei- bewezen onvermijdelijk is. Ondanks het feit, dat de beste kadastrale deskundigen geen middel kunnen aangeven om „de ergste kanker die aan het Kadaster knaagt" uit te snijden, omdat hij inherent blijft aan een fiscaal omraamd en bestuurd kadaster, dat opgescheept blijft met fiscale cultuurpercelen. En tenslotte ondanks het feit dat, horribile dictu, juist het Kadaster „grote onzekerheid brengt in het eigendoms recht". Ik zal het, wat kadastrale uitspraken betreft, hierbij laten. Excusez du feu. Uw verwevenheid met en subordonnatie aan de fiscus zal dus blij ven. En daarmee houdt Nederland een kadaster dat slechts op beschei den wijze aan terecht gestelde eisen van derden kan voldoen. Ondanks het feit dat de Notariële Vereniging reeds in 1904 op die destijds reeds zó vaak gelaakte „onhoudbare anomalie" der verwevenheid en onder horigheid wees, daarbij met blijkbare kennis van zaken de nadruk leggend op het fundamenteel verschil in karakter van beide diensten. Otidanks het feit, dat twee Staatscommissies deze notariële veroor- Zie voor de verantwoording van deze aanhalingen mijn „overpeinzingen".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 9