De toepassing van de aligneermethode met interferentiepatronen op polygoon- en driehoeks metingen 172 Summary The "Coast Geodetic Survey" in the United States used for the reconnais sance of triangulations the strength of a figure R as a measure for the accuracy to he reached. The formula for R appears to have errors in some points, the consequences are that the accuracy is overrated sometimes. For single figures R gives rather good values for rectangles and trapezia. Concerning chains, it is acceptable that, even if R would be correct for the single figures, the accuracy for the whole chain is overrated. Ir. P. RICHARDUS Landmeter bij de Snowy Mountains Hydro-Electric Authority, Cooma, Australië Inleiding De proeven in Delft ter bestudering van de toepassingsmogelijk heden van Prof. van Heels aligneermethode op geodetische metingen t) moesten in 1952 worden onderbroken. In 1953 deed zich echter een unieke gelegenheid voor de experimenten voort te zetten in de Austra lische Alpen, toen mij werd opgedragen 's nachts te trianguleren met lampen. Hierbij was het toegestaan eventueel van interferentiepatronen gebruik te maken. Het was zelfs mogelijk tevoren een aantal proef- waarnemingen te doen op verschillende lange afstanden om de nauw keurigheid van deze nieuwe methode te bepalen. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan Prof. R. Roelofs en Ir. C. Franx Jr., die onmiddellijk hun medewerking verleenden, en aan de Snowy Mountains Hydro-Electric Authority, die vier man personeel en materieel, zoals jeeps, accu's enz. beschikbaar stelde. Deze gecombineerde inspanning is niet tevergeefs geweest. 1Instrumentarium Het instrumentarium bestond uit een theodoliet Wild T3 met een zoneplaat voor het objectief en twee typen lampen. Voor afstanden van 250 m tot 10 km werden 10V seinlampen gebruikt (fig. 1) met een filament van 3 mm. Om de lichtbundel over deze afstanden coherent te houden dienden een zestiental diafrag ma's met openingen variërend van 0,25 tot 8 cm, waaruit telkens het meest geschikte werd gekozen. Boven 10 km deden de Tungsol 6 V5 A zgn. „all in one" schijn werpers uitstekende diensten. Zij hebben een opening van 11,5 cm. Voor het filament (eveneens 3 mm) is een spiegeltje aangebracht (fig. 2) om de lichtsterkte te vergroten. Deze is echter niet toereikend om een betrouwbaar interferentiepatroon te leveren op afstanden 1) Zie dit tijdschrift jg. 1953, blz. 194: Ir. C. Franx Jr. en Ir. P. Richardus, Een nieuwe methode van richten met een theodoliet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 18