180 De afgedrukte modellen van staaf letters zijn afkomstig van de brochure„Les écritures sur les cartes topographiques" van het Institut Géographique National. Het type „baton topographique", voor geschreven door l'Association Frangaise de Normalisation (AFNOR), is anders (blz. 73). Verschillende grote diensten in Frankrijk passen niet dezelfde sig natuur toe voor gemeentegrenzen en provinciegrenzen. Een comité heeft een nieuwe regeling in studie. De vraag, of het wenselijk is de arcering aan de achterzijde van de calque aan te brengen, om de lijnen van de ifiguratie zoveel mogelijk voor beschadiging te vrijwaren, wordt ontkennend beantwoord, wegens rédenen van reprografische aard. De toepassing van rasters is beschreven, waarbij gewezen wordt op de gevaren van het opplakken met nadir-tape, met het oog op verwarming (bij belichten) en daardoor losraken van deze rasters. Voor het aanbrengen van kaderlijnen bestaat, buiten de voorschriften voor de Spoorwegen, de Posterijen en enkele andere diensten, geen genormaliseerd voorschrift. Uitvoerig is het beplakken van plans met linnen beschrevende te bezigen plakmiddelen en de toe te passen werkwijze zijn vermeld. Voor een inzicht in de wijze van reproduceren van de calques is veel medegedeeld over moderne reprografie. Hoogdruk, diepdruk en vlakdruk zijn uitvoerig verklaard en tal van bijzonderheden op dit gebied, waaronder het systeem-Dorel, zullen menigeen zeer welkom zijn. Ook het drukken van half-tinten door middel van rasters is in beginsel verklaard. In hoofdstuk V zijn een aantal soorten plans en kaarten, met teke ningen toegelicht, besproken. Reproducties van ruilverkavelingsbladen zijn verkleind afgedrukt. Het „hoofd", aan de bovenzijde in het kader geplaatst, is stellig aantrekkelijk. De zgn. „kop", links onderaan op de bladen, is omslachtig. De schalen, de technische waarde en het ge bruik van de kaarten en plans zijn besproken. Gebruikelijke tekens voor diverse schalen zijn afgedrukt. Ook treft men voorbeelden aan van verzamelbladen, kaderlijnen en fragmenten van tekeningen. Elf bladzijden tekst en tekeningen zijn gewijd aan de plans van het kadaster. Over deze dienst is een geschiedkundig overzicht opgenomen, met een beschrijving van de plans en de registers. Van de door her meting vernieuwde plans zijn fragmenten afgedrukt, die de overtuiging geven, dat met arceren i.p.v. kleuren wel wat bereikt kan worden. Een voorbeeld laat zien hoe men een hermeten plan een rustig aanzien geeft d.m.v. kaderlijnen en eenvoud van beschrijven. De Service du Génie rural (Cultuurtechnische dienst) zorgt o.a. voor de ruilverkaveling. Hoe dit in zijn werk gaat is door een korte be schrijving, die van een tweetal verkleind afgedrukte plans vergezeld gaat, verklaard. Reproducties met toelichtingen over plans van het Ministerie van Publieke Werken en Vervoer, de Dienst van Bruggen en Wegen en de Spoorwegen, alsmede die van het Ministerie van P.T.T., van gas- en electriciteitsbedrijven, besluiten het boek.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 26