RECHT EN ADMINISTRATIE Ruilverkaveling en cultuurtechnische werken in grote blokken 181 Met het oog op de plaatsruimte is deze bespreking aanzienlijk bekort. De meer dan 45 pagina's tekeningen die in dit boek voorkomen, hebben het de auteurs niet bepaald gemakkelijker gemaakt. Wel is ook aan dit deel van het werk zorg besteed en zijn de reproducties, die door middel van het systeem-Dorel werden verkregen, reprografisch gezien, uit stekend, getuige de scherpte van de geschreven en getekende titelpagina van de uitslaande kaart, maar cartografisch beschouwd zijn deze af beeldingen te onrustig van structuur en ook tekenkunstig werken zij niet sterk in gunstige zin mede aan verdere verbreiding van dit repro ductiesysteem. Door het gehele boek komen op tal van plaatsen in de tekst mede delingen voor, die nu eens een waarschuwing inhouden, dan weer een raadgeving of verklaring zijn, waarmede men zijn voordeel kan doen om in de praktijk een goede gang van zaken te verkrijgen. De grote prestatie die de auteurs hebben geleverd, opent de moge lijkheid een overzicht te krijgen van de toestand waarin Frankrijk op cartografisch gebied verkeert en hoe daarin verbetering kan komen. Wie er belang in stelt, hoe ook in ons land het vraagstuk nog verder moet worden opgelost, om op datzelfde gebied een peil te bereiken, als door een schrander gebruik van de middelen der moderne techniek mogelijk is, zal er goed aan doen dit prettige vlotte boek te raadplegen. De gemaakte opmerkingen doen niets af aan het feit, dat het hier be sproken werk ota. tot voordeel kan strekken bij het zoeken naar de gunstigste methoden voor onze diensten in Nederland. Hiervoor, en voor het vele goede dat onvermeld bleef in deze bespre king, verdienen de schrijvers alle lof. Aan dank, wegens de grote ver dienste die zij zich hebben verworven voor de opleiding van het perso neel en voor de praktijk van de diensten in Frankrijk, zal het hun niet ontbreken. J. H. H. Bongaerts Ir. W. A. VAN DER WERFF, Hoofdlandmeter van het kadaster, Middelburg: Inleiding Tussen de ruilverkavelingen van voor 1940 en die welke thans in bewerking zijn, bestaan grote verschillen en het is te verwachten, dat deze verschillen in de naaste toekomst nog zullen toenemen. In het-Orgaan van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster van november 1954 werd geschreven over de stormach tige ontwikkeling van de cultuurtechniek, een beeldspraak die ik graag wil overnemen en toepasselijk verklaren op de uitvoering van de ruil-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 27