183 Uit een en ander moge reeds gebleken zijn, dat een ruilverkaveling niet meer is een werk dat door de cultuurconsulent en de landmeter van het kadaster onder verantwoordelijkheid van een Plaatselijke Com missie zonder anderen wordt uitgevoerd. In verschillende publicaties wordt vermeld, dat ca. 1.000.000 ha in ons land voor ruilverkaveling in aanmerking komt. Wanneer wij daarnaast zien de totale oppervlakte cultuurland, door Edelman op ca. 2.500.000 ha gesteld in zijn „Inleiding tot de bodemkunde van Nederland", dan blijkt, dat ca. 40 va onze Nederlandse landbouw grond in de loop der jaren verkaveld zal worden. Dit hoge percentage dient een aanleiding te zijn te beseffen, dat dit werk verantwoordelijk zal zijn voor het aanzien van een groot deel van Nederland. Er zijn enkele onvolkomenheden, waarop ik in dit artikel in het bijzonder de aandacht wil vestigen. Gemeentegrenzen In grote verkavelingen strekt het blok zich vaak over een groot aantal gemeenten uit. Op Walcheren zijn 17 gemeenten geheel óf gedeeltelijk in het blok opgenomen, op Schouwen en Duiveland is dit aantal 18 en op Tholen 7. De begrenzingen van deze gemeenten zijn vaak kanten van wegen of het midden van watergangen of grenzen van percelen. In de meeste gevallen valt een gemeentegrens samen met een zichtbare terreinscheiding. Dit spreekt ook haast vanzelf. Een grens is een lijn waar rechten en bevoegdheden van de een (natuurlijke persoon of rechtspersoon) ophouden en die van de ander beginnen. Toen men deze grenzen vaststelde, sloot men zich óf aan bij een bestaande gebruiksgrens óf ontstond, wanneer de grens nieuw gevormd werd, door het gebruik in het algemeen een zichtbare ter reinscheiding. Door het ruilverkavelingswerk vervallen vele van de oude zichtbare scheidingen, oude waterlopen worden gedicht, omdat nieuwe rechte waterlopen zijn gegraven, kromme wegen worden verbreed of ver legd, perceelsgrenzen vervallen door een nieuwe indeling van het terrein in kavels. Voor het stramien van gemeentegrenzen, dat zo goed paste op de oude terreinvorm, vindt men na de verkaveling geen verband meer in de nieuwe terreintoestand. De gevolgen hiervan mogen voor de cultuurtechnicus van geen belang zijn, voor de Ka dasterman roepen zij verschillende schrikbeelden op. Moge de ver kaveling landbouwkundig een zeer grote verbetering betekenen, zij levert enkele grote bezwaren voor de rechtszekerheid op de gronden langs de gemeentegrenzen op, wanneer zij waar nodig niet gepaard gaat met wijziging van de gemeentegrenzen. Laat ik enige voorbeelden noemen. Een kromme beek, die de grens vormt tussen de gemeenten A en B, wordt genormaliseerd (zie figuur). De gemeentegrens blijft voorlopig ongewijzigd. De belanghebbende die kavel 83 kreeg toegedeeld, vindt op het terrein één stuk grond, dat hij het zijne noemt. Bij het Kadaster wordt deze kavel geadministreerd als een perceel in gemeente A en een klein perceeltje in gemeente B.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 29