186 Deze toestand is m.i. reeds hierom onbevredigend, omdat in een gebied waaraan zoveel ten koste is gelegd, bepaalde toestanden niet worden aangepast. Een complex percelen dat jaren geleden in slechte toestand verkeerde en waaraan daarom bij de laatste herziening on gebouwd een lage belastbare opbrengst werd toegekend, blijft ook na de verkaveling naar deze lage belastbare opbrengst aangeslagen, hoewel deze gronden misschien thans de hoger aangeslagene in voortbrengend vermogen overtreffen. Laten wij aannemen, dat de verschillende gron den in een ruilverkavelingsblok door cultuurtechnische werken tot een gelijke productiewaarde worden gebracht, dan is het onbevredigend, zowel voor de eigenaar als voor de buitenstaander, dat deze gronden sterke verschillen vertonen in belastbare opbrengst. Thans is de con troleur van de Grondbelasting verplicht zo goed mogelijk na te gaan uit welke oude percelen of perceelsgedeelten elke nieuwe kavel is samen gesteld en dit geeft hem de basis voor het vaststellen van de belastbare opbrengst van de kavel. Dit is te meer te betreuren, omdat in de moderne verkavelingen de tweede schatting een bron van gegevens ver schaft voor de vergelijking van de waarde van de verschillende kavels, zowel bewerkte als onbewerkte. Een herziening van de belastbare opbrengst in die zin, dat de cultuurtechnisch bewerkte percelen worden gelijkgesteld met gelijkwaardige percelen, zou waarschijnlijk de op brengst van de grondbelasting enigszins doen stijgen, maar zou er mede toe bijdragen de grondbelasting-administratie van het ruilverkavelings- gebied „up to date" te doen zijn. Een en ander zou m.i. te bereiken zijn door een aanvulling van art. 7 van de Wet op de ^Grondbelasting. Onder de veranderingen in de belastbare opbrengst zou naast andere redenen genoemd dienen te worden „cultuurtechnische werken". Hermetingen Als derde punt wil ik hier noemen de hermeting van bewonings- kernen. Wanneer een uitgebreid gebied wordt verkaveld, verdient het aanbeveling dorpskommen buiten het blok te houden. Gebeurt dit niet, dan moeten de kompercelen in de gehele administratie en in de pro cedure worden opgenomen, hoewel hiermee geen landbouwbelangen zijn gediend. Het doel van het opnemen van dorpskommen in het blok, zoals op Walcheren heeft plaats gehad, was na de verkaveling van de dorpen nieuwe kadastrale plans te krijgen en er de grenzen tot eigendoms- grenzen te maken door de percelen als kavels aan de belanghebbenden toe te delen. De praktijk op Walcheren heeft geleerd, dat het opnemen van dorpskommen in het blok het werk van het bureau Ruilverkaveling zeer verzwaart, wat bij het reeds omvangrijke werk niet verantwoord geacht moet worden. Toch verdient het aanbeveling bij verkaveling van een gebied waarin ook bewoningskernen gelegen zijn, ook voor deze kernen nieuwe kadastrale plans te vervaardigen, gelijktijdig met de plans van de landelijke omgeving. Het vervaardigen van de dorpsplans zou dan echter dienen te gebeuren door andere ambtenaren dan die hun taak vinden in de ruilverkaveling. Voor deze geheel verschillende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 32