187 werkzaamheden geheel verschillende diensten, d.w.z. voor de hermeting van de dorpen bv. de Dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk, los van het ruilverkavelingswerk. Pachtadministratie Als vierde punt nog het volgende Het bureau van de Hypotheken en het Kadaster zorgt voor de administratie van de zakelijke rechten op onroerend goed. De zakelijke rechten eigendom, erfpacht, recht van gebruik en bewoning, vrucht gebruik, opstal, hypotheek, worden aan dit bureau ingeschreven en belangstellenden kunnen zich op de hoogte stellen van deze rechten. Absolute zekerheid geven de registers niet, want bv. bij hypotheek kan een inschrijving op een perceel blijven bestaan, hoewel de schuld is afgelost, en daarmee de onderzetting is komen te vervallen. Een akte van royement is nodig om de administratie in overeenstemming te brengen met de werkelijke toestand van niet meer bezwaard zijn van het ondergezette perceel. Gezien de kosten aan dit royement verbonden wordt het opmaken meermalen uitgesteld. Het recht van pacht als niet- zakelijk recht, wordt noch in de openbare registers noch in het kadaster opgenomen. Toch zou hiervoor wel een en ander pleiten. Het recht van pacht toch krijgt steeds meer een grote bestendigheid; een overeen komst van pacht kan niet zo maar beëindigd worden. De pachter heeft het recht verlenging te vragen en deze wordt hem krachtens het Pacht- besluit verleend, tenzij De pachtprijs wordt niet eenvoudig door partijen vastgesteld bij de overeenkomst, maar wordt getoetst door de Grondkamer. Volgens de wet van 21 december 1953 heeft de pachter een recht van voorkeur bij de verkoop van de grond door de verpachter, tenzijWanneer wij deze bepalingen bezien van de kant van de eigenaar, wordt door het moderne pachtrecht de eigendom nog meer uitgehold, terwijl de rechten van de pachter steeds meer inhoud krijgen en, hoewel niet juridisch maar in ieder geval praktisch, voortdurend minder aantast baar worden. Geldt hier niet „1' histoire se répète", daar veel eigendom, dus zakelijk recht, in vroeger eeuwen ontstaan is uit aanvankelijk per soonlijke rechten, bv. uit het leenrecht? Is zo niet het beklemrecht uit huur voortgekomen? Reeds thans worden de pachtrechten geadminis treerd, maar naar de ervaringen, opgedaan in ruilverkavelingen, niet voldoende. Weer rijst dan ook de vraag of het niet nodig is op korte termijn maatregelen te nemen en een stelsel op te bouwen, waarbij het mogelijk is een overzicht te krijgen van de pachtrechten die op de verschillende percelen rusten. Het is niet meer nodig te vragen de pachten te gaan administreren, maar wel de thans bestaande administratie zodanig uit te breiden en te verbeteren, dat van een betrouwbaar pachtkadaster kan worden ge sproken. De praktijk van de ruilverkaveling vraagt voor de lijst van rechthebbenden een opgave van de rechten. Voor de zakelijke rechten geeft het kadaster een betrouwbare basis, hoewel enige correcties op de kadastrale gegevens wel eens nodig blijken. Het maken van een be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 33