188 trouwbare lijst van de bestaande pachten is een werk dat gebaseerd moet worden op inlichtingen van de Grondkamer, maar aangevuld voor de feitelijk bestaande gebruiksverhoudingen met gegevens van de Plaatselijk Bureauhouder van de Voedselcommissaris, een en ander daarna geverifieerd door belanghebbenden. Het komt vaak voor, dat een pachtcontract enige malen wordt ver lengd of vernieuwd, waarbij zonder onderzoek de inhoud van het oude contract wordt overgenomen, hoewel in de loop van de jaren wijziging in het object heeft plaats gehad. Door verkoop voor wegverbreding zijn de aanliggende percelen kleiner geworden en kadastraal vernummerd en heeft de eigenaar een kleiner perceel in eigen gebruik genomen maar ondanks deze wijzigingen wordt in ieder opvolgend pachtcontract de inhoud van het voorgaande overgenomen. Anderen verhuren hun grond van jaar tot jaar mondeling en wensen geen schriftelijk pacht contract op te maken. Een verzoek van de pachter aan de Grondkamer om schriftelijke vastlegging brengt deze mondelinge pacht direct op het peil van de schriftelijk aangegane overeenkomsten. Bij het eindigen van pacht wordt meestal geen kennis gegeven aan de Grondkamer, zodat in haar administratie percelen nog als verpacht bekend zijn, die reeds lang bij de eigenaren in eigen gebruik zijn of mondeling aan anderen zijn uitgegeven. Bij de uitvoering van een ruilverkaveling wordt met de meeste zorg een lijst van rechthebbenden opgemaakt, ook wat de pachtverhoudingen betreft. Deze lijst is in het algemeen door de bovengenoemde oorzaken niet meer volledig wanneer met de uitvoering van het plan van toe deling wordt begonnen. Voor zoveel mogelijk wordt dan een overzicht van de bestaande verhoudingen opgebouwd, dat verwerkt wordt in het plan van toedeling en daarna in de akte van ruilverkaveling. Helaas heeft deze administratie geen blijvend nut, omdat het pachtrecht nog vele mogelijkheden biedt om gronden in gebruik te geven buiten de administratie van de Grondkamer om. Weer rijst de vraag of het niet verantwoord is, nu er met kracht wordt begonnen 40% van onze cultuurgrond te verkavelen, aan de des kundigen op het gebied van het pachtrecht voor te stellen spoedig een pachtadministratie op te bouwen, teneinde het administratieve werk dat in de verkavelingen op dit gebied wordt verricht, van blijvend nut te doen zijn. Wanneer de ruilverkaveling van min of meer grote gebieden wordt gezien als een sanering van de streek, zal er naar gestreefd moeten worden, dat niet enkele belangen worden behartigd, maar vele. Er zal naar gestreefd dienen te worden, dat men op zoveel mogelijk terreinen van het Oude dat niet meer voldoet, los komt. Er zijn tekenen dat men in deze richting gaat. Plaatselijke herverkavelingscommissies verbeteren verkeersmogelijk- heden en waterbeheersing, verhogen de productiviteit van de gronden, streven naar concentratie van waterschappen-en bevorderen het weg- beheer door één orgaan, zij breiden het waterleidingnet uit en geven hun aandacht aan de electrificatie. Men voege daaraan nog toe correcties

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 34