De Ruilverkavelingswet 1954 (schatting) Litteratuuroverzicht 189 van gemeentegrenzen, die de rechtszekerheid van de grondeigendom bevorderen en de politiediensten vergemakkelijken. Men streve er naar, dat de grondbelasting wordt aangepast aan de gewijzigde cultuur toestand van de percelen en dat het kaartmateriaal van het Kadaster voor het gehele gebied woiide vernieuwd. Men overwege een sluitende pachtboekhouding, te regelen in de nieuwe Pachtwet. Op deze wijze zal de verkaveling van een groot gedeelte van Neder land op velerlei gebied een verjonging gaan betekenen en nog meer vruchten afwerpen. Ir. A. GOVERS, Hoofdlandmeter van het kadaster, Utrecht Collega Hemmes merkt naar aanleiding van mijn artikelen over de Ruilverkavelingswet 1954 op (zie jg.1955, blz. 120}, dat de wettelijke basis voor de schatting volgens de zgn. optimale methode ontbreekt. Schat men volgens de optimale methode, dan ontstaat er een tegenstrij digheid met art. 11, ie lid, 2e volzin, redeneert hij. (Deze zin luidt: In dien evenwel tengevolge van de in art. 54 genoemde werkzaamheden een waardeverandering ontstaat, kan de P.C. hiermede bij de toedeling rekening houden.) Men kan dit echter ook anders zien. Schat men optimaal, dan onder gaat de toedelingswaarde van een perceel geen verandering door cul tuurtechnische werken en dus behoeft de P.C. bij de toedeling alleen te rekenen met.de optimale waarde. Ik ben het met collega H. eens, dat men indien er alleen sprake is van een optimale schatting dit gedeelte van art. 11 beter weg had kunnen laten, maar nu de wet in art. 57 de C.C. de vrijheid geeft om op verschillende manieren te schatten, heeft het nog wel degelijk be tekenis en kan ik hierin geen verbod zien om optimaal te schatten. Bovendien is mij uit gesprekken gebleken, dat de ontwerpers van de optimale schattingsmethode de optimale waarde niet beslist als onver anderlijk zouden willen aannemen. Wij dienen ons niet blind te staren op het woord optimale waarde, maar haddden bv. ook verwachtings- waarde kunnen gebruiken. In het laatste geval zou het bezwaar van collega H. reeds minder positief zijn geweest, omdat „verwachtings- waarde" minder dan „optimale waarde" een absolute begrensdheid inhoudt. A. G. H. K. R. Muller, Die Baulandbewertung. Herbert Wichmann Verlag GmbH, Berlin-Wilmersdorf, prijs: 3.80 DM. In dit werkje wordt een schattingsmethode ontwikkeld, die ook een niet-deskundige schatter in staat stelt, door een oordeelkundig gebruik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 35