1 VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Nederlandse Landmeetkundige Federatie 190 van tabellen en daarbij passende veranderlijke factoren, te komen tot de verkoopwaarde van bepaalde percelen. Zou het hier gaan om landbouwgronden, dan had een ernstige bestudering van de hier ontwikkelde methode nut voor hen die met de taxatie van deze gronden veel te maken hebben, bv. de ruilverkavelings landmeters. Onder Bauland wordt hier echter verstaan grond in of nabij de stedelijke bebouwing, dus met een waarde die, tengevolge van allerlei stedebouwkundige factoren, veel en veel hoger is dan de landbouwkundige waarde. Dit werkje is ons kennelijk toegezonden in de veronderstelling, dat een deel van de taak der Nederlandse landmeters ligt op het terrein der makelarij, maar aangezien de functie van de Nederlandse landmeter grotendeels wordt uitgeoefend in overheidsdienst en daarbij slechts vraagstukken van landmeetkundige aard aan de orde komen, heeft bestudering van dit boekje slechts in zoverre zin, dat de belangstellende lezer erin zal kunnen vinden op welk een grondige wijze de schrijver dit vraagstuk heeft aangepakt en opgelost. De volkomen onbekendheid van ons geodeten met deze materie kan ons alleen de wijze van aanpakken doen bewonderen, maar geeft ons niet het recht de uit komsten te bekritiseren. Dit neemt niet weg, dat wij ons toch menen te mogen afvragen of een probleem als de vaststelling van de verkoopprijs van bouwterrein, dat, behalve door een aantal objectieve factoren, toch ook beheerst wordt door een even groot aantal subjectieve, wel bevredigend kan worden opgelost door een min of meer starre formule. De prijs van dit 37 pagina's tellende, op slecht papier gedrukte, boekje is voor Nederlandse begrippen vrij hoog. A. G. Verslag van het vijftiende congres, gehouden op 16 en 17 juni 1955 in de Dierentuin te 's-Gravenhage. Met een bijzonder woord van welkom tot de Belgische gasten, de heer en mevrouw J. J. Palgen, begroette de voorzitter, Prof. R. Roelofs, de congressisten met hun dames om ongeveer 10 uur in het restau rant, en verzocht allen zich naar de aangrenzende zaal te begeven voor het bijwonen van de onthulling van het borstbeeld van wijlen Prof. J. M. Tienstra door Prof. dr. ir. W. Schermerhorn. Deze sprak de volgende rede uit: Op 15 september a.s. zal het al weer 4 jaren geleden zijn, dat gezin, familie, vrienden en de wetenschap de dood hadden te betreuren van de eminente mens Jacob Menno Tienstra. Vandaag, bijna 4 jaren later, komen wij bijeen om als blijk van eerbied en dankbaarheid een zicht-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 36