192 Daarom heeft een beeld als dit voor de tijdgenoten een zoveel die pere betekenis dan voor de geslachten die na ons komen. Daarom ook spreekt het vanzelf, dat juist wij, die, zoals we hier aanwezig zijn, hem op een of andere wijze na stonden, grote instemming gevoelden met de gedachte, een beeld van Tienstra tot stand te doen komen om het een plaats te geven in de omgeving waar door de tijden heen niet alleen zijn persoonlijkheid zal blijven spreken, maar waar bovenal het resultaat van zijn wetenschappelijk denken van fundamentele be tekenis bij de studie der volgende generaties zal blijven. Het is hier niet de plaats nog eens uitvoerig in te gaan op de gehele ontwikkeling en levensgang van Tienstra. Ik heb getracht die in een necrologie in 1951 in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde te schetsen. Ik wil hier vandaag nog slechts een enkele ge dachte naar voren halen, nu wij al bijna vier jaren verder zijn en allerlei dingen zich hebben ontwikkeld en verhoudingen zijn gegroeid zonder dat Tienstra daarop zijn sterke en zegenrijke invloed kon doen gelden. Het heeft het voordeel, dat onze afstand tot hem nog weer iets groter is geworden en de beschouwing plaats kan vinden met wat verzwakte invloed van de smart om het geleden verlies. Vraagt men zich thans af waaraan de grote kracht van de schijnbaar doodgewone menselijke persoonlijkheid van Tienstra is toe te schrij ven, dan is het mijns inziens aan deze uiterst zeldzame combinatie van een zeer scherp en diepgaand verstand met een warm hart voor de medemens, dat leidt tot sociaal gevoel en tot grote belangstelling voor vragen van het openbare leven. Op beide terreinen had hij niet alleen belangstelling, was hij niet alleen bereid taken te aanvaarden, maar bovenal vervulde hij deze ook op voortreffelijke manier, zonder voor die vervulling enige bijzondere aandacht te vragen. Wij weten hoe hij jaren lang heeft geworsteld met het vraagstuk der fundering van de waarnemingsrekening, hoe hij er tenslotte in is geslaagd, hiervoor een oplossing te vinden, die hem ook de mogelijkheid schonk, over zichtelijke oplossingen voor de twee standaardvraagstukken van on afhankelijke waarnemingen te geven en bovenal ook het zo bij uitstek belangrijke vraagstuk van de vereffening van correlerende waar nemingen in hanteerbare vorm te brengen. Daardoor is de oplossing van dit vraagstuk voor de praktijk bruikbaar geworden. Dit resultaat van zijn arbeid vooral zal zijn naam in het vak levend houden, meer dan enige stoffelijke beeltenis. De toepassing van zijn theorie en rekenmethode gaat nog slechts zeer langzaam. Ondanks alle snelheid van communicatiemiddelen, ook geestelijke, blijkt het doordringen van fundamentele gedachten meer tijd te vergen dan men geneigd zou zijn te geloven. Toch neemt het aantal dergenen, die zich op dit terrein Tienstra's leerlingen noemen, geleidelijk toe. Opmerkelijk is bv. welk een volledig en vruchtbaar gebruik de Belgische fotogrammetrische wereld er van maakt. Ook daarbuiten ziet men een stijgend aantal personen die de hulpmiddelen, die Tienstra de wetenschap heeft ge boden, dankbaar gebruikt. In dit verband is het een verheugende mede deling, dat het langverwachte boek van Tienstra over de waarnemings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 38