222 lengte inclusief de triangulatie van N.W.-Afrika voltooid was. Nu kon hij meedelen, dat, dank zij de samenwerking van de A.M.S. met Afrikaanse geodetische diensten, de triangulatie langs de meridiaan van 30° oosterlengte van Noord- tot Zuid-Afrika inclusief astrono mische metingen voltooid was. Gemeten was verder de verbinding van Kreta met de Noord-Afrikaanse triangulaties en die van Schotland met Noorwegen door middel van hiran (High-Precision Shoran). Als nu nog de aansluiting van de Turkse en de Syrische triangulaties ver beterd wordt (zij hebben op het ogenblik slechts één punt gemeen), dan is het mogelijk de Europese triangulatie uit te breiden met alle triangulaties rond het oostelijk bekken der Middellandse Zee en, dank zij de triangulatie langs de meridiaan van 30° oosterlengte, met vele triangulaties in Afrika. Hiermee zou aan een lang gekoesterde wens van de A.I.G. voldaan zijn. In Noord-Amerika waren reeds de triangulaties van de U.S.A. en Alaska verbonden met de Canadese, waarbij het zich steeds verder noordelijk en westelijk uitbreidende Canadese shoran-net een enorm gebied voor kaartering ontsluit. Dank zij de inter-Amerikaanse samenwerking is nu langs de westkust van het Amerikaanse continent tot 45Ï zuiderbreedte een aansluitende triangulatie ontstaan, straks nog versterkt door een triangulatie tussen Florida en Venezuela m.b.v. hiran. Deze laatste zou nog in 1954 gereed komen. Tot de mogelijkheden behoort nu ook de verbinding van het Europese en Amerikaanse driehoeksnet tussen Engeland en Cana da via tussenliggende eilanden m.b.v. hiran. Andere intercontinentale verbindingen zijn wellicht met voldoende nauwkeurigheid te verkrijgen met de methode van steroccultaties, welke methode ook verder door de A.M.S. ontwikkeld wordt. In 1924 werd op het congres van de U.G.G.I. in Madrid de ellipsoïde van Hayford als internationale standaard-referentie-ellipsoïde aanvaard. Uit de bij het rapport ge voegde wereldkaart, waarop alle bestaande triangulaties zijn aange geven, blijkt wel, dat sedert Hayford zoveel nieuwe gegevens beschik baar zijn gekomen en nog zullen komen, dat een nieuwe bepaling van de parameters van de ellipsoïde wenselijk wordt. De A.M.S. is dan ook'met het voorbereidend werk hiertoe begonnen en is o.a. bezig met behulp van de Uniac, een electronische getalrekenmachine, de nodige topografisch-isostatische correcties voor schietloodafwijking aan de astronomische metingen te berekenen. Het aantal hiervoor in aan merking komende astronomische stations is 2500. Wat zeer merkwaardig aandoet in dit rapport is, dat met geen woord gerept wordt over zwaartekrachtsmetingenbetekent dit, dat de A.M.S. geen contact heeft met het werk van Heiskanen in de U.S.A.? Verder deelde Hough mee, dat de geodimeter van Bergstrand op ruime schaal beproefd wordt en dat gewerkt wordt aan een analoge methode als hiran, nl. raydist. Met deze laatste methode zouden afstanden tot 800 km kunnen worden overbrugd. Over de U.T.M.-projectie werd meegedeeld, dat deze kaartprojectie voor 80 procent van het land- gedeelte der aarde toegepast zou zijn. Om tenslotte een idee te geven van de wijze waarop de A.M.S. zijn problemen aanpakt, wil ik eindigen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 16