224 volstaan met te vermelden, dat fundamentele beschouwingen gegeven zijn door Baeschlin, Vignal, Bomford, Ledersteger, Ramsayer, Mader en Tardi. De onderzoekingen van Helmert en Niethammer vormen meestal het uitgangspunt. Studiegroep 5. Naar ik meen heeft de huidige voorzitter-rapporteur Kukkamaki te Oslo in 1948 een eenvoudige benaderingsmethode aan gegeven voor de aansluiting van nationale waterpasnetten. Op grond hiervan heeft de A.I.G. hem de uitvoering van een dergelijke aanslui ting van de Europese netten opgedragen. Als ik de stemming in Rome goed heb gepeild, dan acht men deze methode min of meer achterhaald. Een meer rigoureuze toepassing van de methode der kleinste kwa draten zal ongetwijfeld bevredigender resultaten geven. Hoewel Kuk kamaki verzocht is zijn werk te voltooien als een eerste voorlopige fase, wil men, ook al gezien het door studiegroep 4 verrichte werk, tot een tweede fase overgaan. Tardi heeft in een nota aangedrongen op het bijeenroepen van hoofden van nationale waterpasdiensten in 1955 in Kopenhagen, Florence of Parijs om deze tweede fase voor te be reiden met het oog op een zo spoedig mogelijke uitvoering. Dit bete kent, gezien het boven reeds bij groep 4 opgemerkte, dat het vast stellen van definities en rekenmethoden voor hoogten sterk in het prak tische vlak getrokken wordt. In dit verband is nog van belang het rapport van Wolf„Zur Ausgleichung eines europaischen Höhen- netzes". Diverse publicaties. Nauw met het boven vermelde verband houden de zijn de volgende publicaties: „Accuracy Computations by Levelling" (Schive), het zeer belangrijke rapport waarin de methode der variantie analyse op de hoogtemetingen wordt toegepast„Statistical Analysis of Discrepancies in Levelling with Applications to the First-order Lev elling of the Nile Delta" (Wassef), „Some Remarks concerning the International Formulas for the Evaluation of the Precision of a Method of Levelling" en „Hydrostratic Levelling across the Westerschelde" en „River Crossings with Modern Levelling Instruments" (Waale- wijn), „Nota sobre las Posibles Oscilaciones Estacionales del Suelo Observadas por Nivelacion en el Nudo de! Segovia" (De Arangoa), „Remarks on Effects of the Atmospheric Refraction on Levelling. Some Experiences obtained by a Comparison between Temperature Gradients in the Air and Rod Readings" (Simonsen), „Investigations into the Seasonal and Diurnal Oscillation of the Differences of Ele vation between three Subsoil Bench Marks in Copenhagen by means of Hydrostatic Levelling" (Egedal, Simonsen). Tenslotte heeft Schneider bericht over het waterpasinstrument Ni 2 van Zeiss, en Bruscaglioni over een dergelijk, hoewel op geheel andere principes berustend, Italiaans instrument, gefabriceerd door Filotecnica Salmoiraghi, Milaan. Ik moge het verslag van sectie II beëindigen met de opmerking, dat de A.I.G in het rapport van Wassef aanleiding heeft gevonden een speciale studiegroep in te stellen, die tot taak zal krijgen de toepassing van de mathematische statistiek op de analyse van hoogtemetingen te bestuderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 18