226 electro-magnetisch apparaat de „clepsydre électrique" werd gecon strueerd, waarover op het congres werd gerapporteerd, en in Delft, waar een oscillografisch instrument, de „tijdseinenoscillograaf" (T.S.O.) werd ontworpen (beschreven in bovengenoemd rapport van De Haas). Zoals Tardi opmerkte in zijn rapport (tezamen met Duha- mel), „Adaptation des procédés de détermination en campagne de l'heure et des différences de longitude a la réception des signaux horaires continus émis en temps moyen", kan men de tijdseinen re gistreren met behulp van een chronograaf, maar dit is, evenals de hier- bovengenoemde hulpmiddelen, een delicaat instrument in het veld, zodat een eenvoudiger toestel gewenst is (een desbetreffende resolutie werd aangenomen). Intussen kwam Tardi reeds met een voorstel: ge bruik een hulpchronometer met een grote gang (bv. 24 minuten per et maal) om coïncidenties waar te nemen enerzijds met de radio-tijdseinen en anderzijds met de hoofdchronometer. Inderdaad zeer simpel, maar enigszins bewerkelijk. Een speciale commissie in sectie III, ingesteld in 1951 op het congres te Brussel voor internationale samenwerking bij het waar nemen van de zonsverduistering op 30 juni 1954, bracht een voorlopig verslag uit. Zoals verwacht kon worden was dit in mineur gesteld, omdat bijna alle waarnemingsstations (meer dan 40 groepen waar nemers) te kampen hebben gehad met bewolking. Op resultaten van rechtstreeks belang voor de geodesie zal men niet mogen hopende meest bemoedigende mededeling was slechts, dat op het station Koster in Zweden vier verschillende methoden werden toegepast onder vrij gunstige weersomstandigheden, zodat men deze onderling kan vergelijken, hetgeen van belang kan zijn voor toekomstige zonsver duisteringen. In elk geval blijkt hier weer eens uit hoe kwetsbaar dit soort ondernemingen is, zodat het niet verwonderlijk was, dat grote belangstelling uitging naar een rapport uitgebracht door de Ameri kaanse astronoom Markowitz over zijn maanpositiecamera, waarmee men soortgelijke gegevens voor de geodesie kan verkrijgen als uit zonsverduisteringen, maar op elk willekeurig tijdstip, dat de maan en naaste omgeving niet bedekt zijn door wolken. Het constructie principe is als volgtde camera wordt gemonteerd op het oculair uiteinde van een kijker, die, gericht op de maan, daarvan en van de omgevende sterren beelden projecteert op een fotografische plaat, die door middel van een synchroonmotor met de vereiste snelheid wordt verschoven om de stersbeelden op dezelfde plaats te houden. Om het beeld van de maan stil te zetten t.o.v. de stersbeelden en tegelijkertijd in helderheid te reduceren, worden de lichtstralen van de maan geleid door een donker filter, dat eveneens door middel van een synchroon motor langzaam wordt gedraaid. Besloten werd met deze maanpositie camera op een twintigtal stations metingen te verrichten gedurende het geofysisch jaar i957-'s8. Studiegroep 7. Veel voorbereidend werk was reeds verricht door een gemengde commissie van de Union Astronomique Internationale en de Association Internationale de Géodésie, die in februari 1954

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 20