227 heeft vergaderd te Parijs. Besloten werd geen structuurveranderingen in de internationale breedtedienst aan te brengen vóór de waarne mingen zullen zijn berekend, die in het kader van het internationale geofysisch jaar zullen worden gedaan. Een belangrijke technische wijziging zal hierin bestaan, dat men te beginnen met 1955 niet twee doch drie groepen sterren per nacht zal waarnemen, maar sterren met een magnitude groter dan 7 niet in het programma zal opnemen. Verder werd aanbevolen het gebruik van het nieuwe onpersoonlijke prisma-astrolabium van Dan jon, waar van een prototype op de sterrenwacht in Parijs gedurende 150 nachten reeds goede resultaten heeft gegeveneen gemiddelde standaardafwij king in de breedte van 0,06" uit een serie van gemiddeld 18 sterren. Een enigszins onthutsende mededeling kwam van Stoyko, de chef van het Bureau International de l'Heure in Parijs, over het gebruik van de gegevens van de internationale breedtedienst door verschillende tijd- diensten. Doordat niet alle tijddiensten alle gegevens gebruiken ont staan tijdverschillen tot zelfs 0,012 sec! Studiegroep 8. Twee vergaderingen werden gehouden, waarvan de eerste nagenoeg geheel in beslag werd genomen door een bijna te uit voerig exposé van de voorzitter-rapporteur Tardi over de astronomi sche lengtebepalingen tijdens het internationale geofysische jaar 1957" '58. De tweede bijeenkomst had het karakter van voorbereiding van vergaderingen van de Werkgroep VIII van het Comité Spécial de l'Année Géophysique Internationale I957"'58 (C.S.A.G.I.) van de ■Conseil International des Unions Scientifiques, die na het congres op 29 september tot 3 oktober zouden worden gehouden. Op die verga deringen heeft de C.S.A.G.I., waarvan Danjon voorzitter en Tardi secretaris is, haar voorlopige besluiten, genomen in speciale bijeen-, komsten in juni-juli 1953 te Brussel, herzien. Intussen, werd niets ge wijzigd aan de doelstelling: a. une amélioration de la détermination du temps terrestre, b. la détermination plus précise des irrégularités de la. rotation terrestre, c. une amélioration des catalogues d'étoiles en waar de maanpositiecamera van Markowitz een rol zal spelen (zie boven) d. d'améliorer certaines données des Tables du mouvement de la Dune ainsi que la définition du Temps Uniforme, e. de deter miner, pour les Observatoires participant a ces observations, 1 écart entre la verticale et la normale a une surface ellipso'idique con- ventionnelle. Sectie IV. Van het algemene rapport over zwaartekrachtsmetingen, uitgebracht door Prof. Boaga, bezit ik helaas alleen een overzicht. Zo kan ik alleen het vermoeden uitspreken dat net een document van grote. waarde is. Studiegroep 9. Een rapport over het door deze groep verrichte werk bezit ik niet, wel heb ik bijna alle discussies kunnen aanhoren. Onder de voortreffelijke leiding van R. P. Lejay is men ongetwijfeld ver ge vorderd met het ontwerpen van een net van gravimetrische stations.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 21