229 Het rapport van Morelli bevat ook beschrijvingen van nieuwere methoden en instrumenten voor absolute-zwaartekrachtsbepaling, w.o. zeer originele. Daar het werkterrein van sectie IV, evenals dat van sectie V, niet het mijne is, moet het bovengegeven verslag, alsmede dat van sectie V, als fragmentarisch worden beschouwd. Ik hoop dat t.z.t. ook hier van een aanvulling gegeven kan worden. Sectie V. Van de zeer belangrijke algemene rapporten heb ik er slechts twee kunnen bemachtigen, nl. die van Bomfond en Lambert. Ik moet mij hierbij dus vnl. op herinneringen van het gehoorde baseren, waardoor ik slechts een enkele opmerking zal kunnen maken, bij de bespreking van het werk van studiegroep 14. Studiegroep 11. De discussie binnen deze groep blijkt alleen te zijn gevoerd tussen De Graaf f-Hunter, Bomford en Vening Meinesz. Hoe wel ik slechts de beschikking heb over een gedeelte van de stukken, heb ik begrepen, dat het over het voor de vormbepaling van de aarde zo belangrijke fundamentele probleem van de methode van reductie van zwaartekrachtsmetingen gaat i.v.m. de toepassing van de formules van Stokes. Discussie werd gevoerd over de punten :i „Stokes's geoid theorem. An extension of Stokes's geoid theorem. A regional conden sation of gravity residuals to geoidal computation. Height relations be tween geoid and co-geoids. Shift of Centre of Gravity involved in gravity reductions. Height reduction of gravity. "Free Air" Reduc tion for the spheroid. The two constituents of g yA". Hierbij bleek verschil van mening tussen Vening Meinesz enerzijds en De Graaff- Hunter en Bomford anderzijds. Volgens het rapport van de voor zitter-rapporteur zou in Rome van gedachten gewisseld worden over de volgende hoofdpunten: „1. Validity of using different types of gravity anomaly, in different regions, for determination of N, the geoidal rise. 2. A regional condensation method of gravity reduction. 3. Rejection of simple Free Air Reduction in geoidal determination for geodetic purposes. 4. Independence of the anomaly Agx of height. 5. Calculation of N, 7? at ground level". Het is mij niet duidelijk geworden uit de in Rome gevoerde discussie, waaraan vele prominente geodeten deelnamen, tot welke conclusies men gekomen iseens is men het zeker niet Van belang was in dit opzicht eveneens de discussie over „les idéés récemment soutenues par Sir Harold Jeffreys sur l'emploi de la formule de Stokes (B.G. no. 30 et réponse du Dr. de Graaff- Hunter: B.G. no. 32). M. Bragard (België) gaf een kort verslag over kwesties betreffende de afleiding van de formules van Stokes. In een binnenkort te ver wachten dissertatie zullen zijn uiterst belangrijke ideeën in meer uit gewerkte vorm gepubliceerd worden. Twee mededelingen van Dr. C. Tsuboi waren: „Applications to Fourier-Bessel series of some gravity problems (vertical gradient of gravity; gravimetric deviation of the vertical)". „Anomalies of the

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 23