231 houdend met de afwijking van geoïde en referentie-ellipsoïde, de schiet loodafwijkingen overeenkomstig de gebruiksdefinitie van Bomford identiek nul worden. Intussen mocht dit niet verhinderen, dat aan bevolen werd het werk van Bomford in de komende jaren met alle kracht voort te zetten. Bij het werk van Bomford nauw aansluitend was de mededeling van B. L. Gulatee: „Geoid under Mount Everest". De geoïde blijkt over een afstand van 128 mijl 120 voet te stijgen van de vlakten van Bihar tot de Mount Everest. Een kaart geeft een beeld van de bereken de geoïde in Nepal. Studiegroep 15. De voorzitter-rapporteur Heiskanen gaf in een rap port een overzicht van het verrichte werk. Het blijkt, dat bergland en oceanen tot 85 a 90 procent in isostatisch evenwicht zijn. De isostati- sche theorie van Airy schijnt het best in overeenstemming te zijn met geofysische gegevens omtrent het inwendige van de aarde, hoewel soms een combinatie van de theorieën van Airy en Pratt-Hayford betere resultaten geeft. De isostatische compensatie kan lokaal (Airy- Heiskanen) of regionaal (Vening Meinesz) worden opgevat. Bepaalde stroken en gebieden op aarde blijken niet in isostatisch evenwicht te verkeren. De nauwkeurigheid van zwaartekrachtsmetingen behoeft niet groter dan 1 mgal te zijn, veelal is 3 mgal nog voldoende, omdat alleen al de onzekerheid in de aan te brengen reducties vaak van deze zelfde orde van grootte is. Tenslotte wordt een aantal nader te bestuderen problemen opgesomd. Zoals reeds eerder vermeld was het mij onmogelijk de gecombineerde twee zittingen van sectie V der A.LG. en van de A.I.S bij te wonen. Behandeld werden de onderwerpen „Déformations actuelles. Isostasie. Interprétations gravimétriques et séismiques de la croüte Variation des Latitudes". Het betreft hier dus de geofysische zijde van de geo desie. Ik volsta met de twee rapporten te vermelden die het toeval mij in handen heeft gespeeld: „Report on Earth Tides" (Lambert) en „Die Erdgezeitenforschung unter besonderer Berücksichtigung des deutschen Beitrages" (Ellenberger; Sonderheft 2 der Z.f.V., 1954)- Zo ben ik hiermede gekomen aan het einde van mijn verslag. Moge men bij lezing in herinnering houden, dat elke verslaggever beïnvloed wordt door het coulisseneffecthij ziet kwesties duidelijker en als belangrijker, naarmate zij dichter bij zijn sfeer van belangstelling staan. Het volgende congres der U.G.G.I. zal in 1957 te Buenos Aires gehouden worden. Verder zal het de lezers ongetwijfeld interesseren dat, hoewel Rusland niet als lid tot de U.G.G.I. is toegetreden, een Russische delegatie (in het algemeen zwijgend) vele zittingen heeft bijgewoond. Als bijlage zijn de in de slotzitting aangenomen resoluties opge nomen Ik moge eindigen met een woord van grote dank uit te spreken aan het adres van onze Italiaanse gastheren, die zich in elk opzicht als voortreffelijke organisatoren hebben doen kennen. 1) Deze zullen in een volgende aflevering worden gepubliceerd. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 25