232 Onregelmatigheden in de rotatie van de aarde Prof. R. ROELOFS Hoogleraar aan de Technische Hogeschool, Delft: Korte inhoud van de voordracht gehouden op het 15e congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie te 's-Gravenhage op 16 juni 1955. Onder auspiciën van de Conseil International des Unions Scienti- 6en ^nternat'onaa^ Geofysisch Jaar 1957-1958 georgani- de Union Géodésique et Géophysique Internationale, de Union Astronomique Internationale, de Union Radio-Scientifique Internationale, de Union Géografique Internationale, de Organisation Météorologique Mondiale. De bedoeling van het Internationale Geofysische Jaar, dat in de plaats komt van de vroegere Internationale Pooljaren (1882-1883 en 1932-1933) en de Internationale Lengtebepalingen (1926, 1933), is het in internationaal verband op een groot aantal stations op aarde waarnemingen doen op de volgende gebieden meteorologie, aardmagnetisme, noorderlicht, cosmische stralen, activiteit van de zon, ionosfeer, lengte- en breedtebepaling, glaciologische en klimatologische veranderingen, oceanografie. De voorbereidingen, werkzaamheden en analyses worden gecoördi neerd door een internationaal Comité Spécial de l'Année Géophysique Internationale, waarin vertegenwoordigers van de bovengenoemde or ganisaties zitting hebben, onder voorzitterschap van Prof. S. Chapman, President van de Union Géodésique et Géophysique Internationale. De lengte- en breedtebepalingen hebben tot doel een nauwkeurige(r) bepaling van de posities van de deelnemende stations en de variaties daarin, uit de analyse waarvan zullen resulteren (1) verbetering in de bepaling van de terrestrische tijd, (2) nauwkeuriger bepaling van de onregelmatigheden in de rotatie van de aarde, (3) nauwkeuriger bepaling van de voortplantingssnelheid van radio golven, (4) kennis omtrent eventuele verplaatsing van continenten, (5) verbetering van stercatalogussen. Op een van deze onderwerpen, de onregelmatigheden in de rotatie van de aarde, zal hier nader worden ingegaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 26