247 Ir. A. Waalewijn: Hoe is de verhouding in de refractie bij een met lucht gevulde en een ledige buis? AntwoordRecht evenredig met de luchtdruk. F. W. Avenarius: Is de stabiliteit niet onderzocht? Op de laatste twee vragen antwoordt Prof. Roelofs, dat refractie- onderzoek op deze manier bij waterpassingen wel prettig zou zijn en dat het de bedoeling is, tijdens later uit te voeren lengtebepalingen de stabiliteit te onderzoeken. Ir. L. R. M. Vos de Wael. Kwartsklokken. De basis voor onze tijdmeting wordt verkregen uit astronomische waarnemingen, waarbij men de beschikking moet hebben over zeer regelmatig lopende uurwerken. In de loop der tijden zijn zeer goede slingeruurwerken vervaardigd we denken hierbij bv. aan de klok van Shortt of aan die van Rief- ler. Hierbij wordt aan de mechanische slinger op de juiste plaats en op het juiste moment een duwtje gegeven, waardoor de klok blijft lopen. Zonder deze energietoevoer van buitenaf zou de klok op de duur stil gaan staan door wrijvingsverliezen. Met behulp van electronische hulpmiddelen is het echter mogelijk geworden klokken te vervaardi gen, die de beste bestaande slingeruurwerken in nauwkeurigheid verre overtreffen. Hierin is de mechanische slinger, die zich met een con stante frequentie heen en weer beweegt, vervangen door een electrische stroom van constante frequentie. Voert men deze stroom in een ge sloten kring, dan zal de stroming op de duur ophouden door weer- standsverliezen. Analoog als bij de mechanische slinger moet men van buiten af op het juiste moment en op de juiste plaats een puls geven om de kring in constante trilling te houden. Dit is met bepaalde scha kelingen te verwezenlijken. Een ander probleem is de kring de ge wenste frequentie te geven. Men plaatst daartoe een kwartskristal in de kring. Een kwartskristal heeft nl. de eigenschap, in een electrisch veld geplaatst, vormveranderingen met een zeer constante frequentie te ondergaan. Die vormveranderingen leveren omgekeerd weer een electrische stroom met die frequentie. Meestal gebruikt men niet een geheel kristal, doch een daaruit ge sneden zeer dun plaatje. De frequentie hiervan is meestal nog zeer hoog (io5 a io6 Hz). Men heeft electronische deelsystemen nodig om tot een frequentie van bv. 50 Hz te geraken, waarop een synchroon- uurwerk aangesloten kan worden, voorzien van mechanische seconden- contacten. Op deze wijze wordt de electronische weg dus verlaten om de mechanische weer op te zoeken. Er is een spreiding in de aldus verkregen seconden te verwachten van 1 a 2 Msec. Het is echter ook mogelijk de deling geheel electronisch voort te zetten tot 1 a 2 Hz. De nauwkeurigheid van een seconde is dan 1 microseconde. De benodigde uitrusting is hiervoor echter zeer om vangrijk. Er moet bovendien dan zorg gedragen worden, dat het kwartskristal tot °C op een zekere temperatuur gehouden wordt. 1000

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 41