248 RECHT EN ADMINISTRATIE De ontwerpen van wet tot vaststelling van de inleidende titel en de eerste vier boeken van het nieuwe burgerlijk wetboek Tenslotte wordt aandacht gewijd aan het vergelijken van een goede klok met radio-tijdseinen (die op hun beurt weer met astronomische waarnemingen worden gecontroleerd). Een toestel dat op het labora torium voor geodesie dienst doet, wordt beschreven. Het is de zgn. tijdsein-oscillograaf, waarbij op een scherm de radioseconden en de klokseconden zichtbaar worden gemaakt. Met een vertragingsnetwerk (potentiometer) kunnen deze twee soorten seconde tot samenvallen worden gebracht. De vertraging is in Msec direct af te lezen en levert dus met dezelfde nauwkeurigheid de gezochte chronometercorrectie. Discussie. Ir. G. J. Bruins: Is de eigen frequentie van een kwartskristal te regelen AntwoordDit hangt in de eerste plaats af van de afmetingen en de wijze waarop het is gesneden. Door bijslijpen moet men proefonder vindelijk de gewenste frequentie zo. goed mogelijk benaderen. Mr. ir. C. G. VAN HULS Hypotheekbewaarder te Eindhoven Inleiding. Bij Koninklijk Besluit van 25 april 1947 nr. 20 werd aan Prof. K. M. Meijers de opdracht verleend een nieuw burgerlijk wetboek te ontwerpen en op 6 april 1954 kon de ontwerper de eerste vier boe ken van het nieuwe B.W., vergezeld van een uitvoerige toelichting, aan H.M. de Koningin aanbieden 1 Toen in juni 1954 ons de ontstellende tijding bereikte, dat de emi nente rechtsgeleerde, aan wiens zorgen de samenstelling was toe vertrouwd, overleden was, werd het velen bang te moede, dat met zijn heengaan alle hoop op de totstandkoming van een compleet deugdelijk burgerlijk wetboek als vervlogen zou moeten worden beschouwd. Dat de Regering niettemin heeft weten door te zetten en niet ge wacht heeft met de omzetting van de ontwerpen-Meijers in wetsont werpen op het gereedkomen van de overige vij f boeken die het nieuwe B-W. zal bevatten, getuigt o.i. van wijs beleid. Weliswaar deed zich de gelukkige omstandigheid voor, dat de stof voor laatstgenoemde boeken bij het heengaan van Prof. Meijers voor een groot deel in voorontwerpen klaar lag en dat de familie Meijers deze voorontwer pen gaarne ter beschikking heeft gesteld van de Regering, doch de 1) Medio 1954 verschenen bij het Staatdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf, 's-Gra- venhage.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 42