259 wing. Hoewel zij van oordeel is, dat aan de praktij kvakken grote aan dacht is besteed, bleek dit toch naar het algemene inzicht van onze Commissie niet voldoende te zijn, terwijl de theoretische vakken meer of minder topzwaar werden geacht. In het voorlopig rapport, dat onze Commissie op 7 januari 1954 heeft uitgebracht, is een leerplan ontwikkeld met een volledig uur schema. Zijn wij wel ingelicht, dan is het leerplan voor de opleiding van landmeetkundigen aan de M.T.S. te Utrecht nagenoeg conform aan het programma dat door de M.N.O.-commissie is ontworpen. Dit leer programma draagt een voorlopig karakter; het zal binnenkort nader onder de loupe worden genomen door een Commissie, die onlangs door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gevormd in het kader van de Commissie, die belast is met de taak het gehele middelbaar technische onderwijs te herzien (M.T.O.-commissie 1952). Deze nieuwe commissie (subcommissie M.T.O.) staat onder voorzitterschap van Prof. R. Roelofseen drietal leden van onze Commissie is er in opgenomen, t.w. Ir. H. J. van Steenis, Ir. B. de Boer en lr. F. Harkink. Alle schakeringen van de Nederlandse land meetkunde zijn in deze subcommissie M.T.O. vertegenwoordigdmen mag dus verwachten, dat de M.T.S.-opleiding in de toekomst op een brede basis zal komen te staan en de landmeetkundige wereld allround vaklieden zal schenken, waaraan deze wereld zo'n dringende be hoefte heeft. Nu dan de opleiding van middelbaar gevormde landmeetkundigen een feit is geworden, rijst de vraag, of het afnemen van de examens voor het N.L.F.-diploma al dan niet moet worden voortgezet. Onze Commissie meent, dat de tegenwoordige N.L.F.-diploma's inderdaad zullen kunnen verdwijnen en dat het afnemen van de examens ervoor dient te worden gestaakt. Het instellen van het N.L.F.- diploma toch is bedoeld geweest als een tijdelijke maatregel en door de N.L.F. ter hand genomen, omdat de overheid verzuimde de studie voor een soortgelijk diploma ter hand te nemen of te bevorderen. Het blijven bestaan van het N.L.F.-diploma naast de M.T.S.-opleiding zou trouwens de waarde van het diploma devalueren. Het diploma zal echter voor zijn bezitters ook voor de toekomst zijn waarde blijven behouden, omdat de maatschappelijke bruikbaarheid bewezen is. Zij die het diploma behaalden, gaven blijk van hun behoefte aan theore tische en praktische scholing en kunnen worden beschouwd als voor trekkers op het vakgebied der landmeetkundige practici op hoger niveau. Dient dus het N.L.F.-diploma op den duur te verdwijnen, toch zal een vrij ruime overgang niet kunnen worden ontbeerd. Immers, de Utrechtse M.T.S. zal pas over twee jaar de eerste afgestudeerden (sterklassers) afleveren. De meesten van deze jongelieden zullen dan nog eerst hun militaire dienstplicht moeten vervullen, eer zij op de arbeidsmarkt verschijnen. De Commissie stelt dan ook voor, nog examens voor het N.L.F.-diploma te doen afnemen tot en met het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 53