260 jaar i960. Een besluit in deze zin zou echter tijdig bekend gemaakt dienen te worden, opdat belanghebbenden ermee zouden kunnen rekenen. Teneinde echter alle mogelijkheden open te houden het zou toch kunnen blijken, dat de vraag naar middelbaar-technici zo groot wordt, dat de M.T.S. aan de vraag niet kan voldoen lijkt het nuttig, de aankondiging zo te stellenHet voornemen bestaat de examens ter verkrijging van het N.L.F.-diploma voor het laatst te doen afnemen in i960. De Commissie heeft tenslotte overwogen, of het gewenst is een examen op lager niveau in te stellen. Inderdaad blijkt, dat bij verschillende diensten en landmeetkundige instellingen behoefte bestaat aan werkkrachten die routinewerk ver richten, waarvoor een theoretische scholing niet of in zeer geringe mate nodig is. Voor buitenwerk geldt dit vooral voor waterpassen en eenvoudig landmeetkundig werk, in het algemeen voor die soort van arbeid, waarbij scherp omlijnde opdrachten moeten worden uitgevoerd door in „handwerk" geschoold personeel. Voor kantoorarbeid is er behoefte aan personeel dat uitsluitend kaarttekenen beoefent. In den regel wordt thans dit soort van personeel in de praktijk ge vormd uit diegenen die er geschikt voor worden geacht. Zo trekt bv. de landmeetkundige dienst van de Ned. Spoorwegen jeugdige personen van de L.T.S. aan, speciaal timmerlieden, om deze tot kaarttekenaar op te leiden. Is de Commissie wel geïnformeerd, dan is in de kringen van het Nijverheidsonderwijs reeds de gedachte levend, een proef te nemen met het opleiden van lager landmeetkundig personeel op de L.T.S. of U.T.S. Het ligt naar het oordeel van de Commissie op de weg van de N.L.F. deze gedachte te stimuleren. Wanneer zou blijken, dat de tijden nog niet rijp zijn voor een dus danige opleiding aan de L.T.S. of U.T.S., dan adviseert de Commissie Uw Bestuur deze aangelegenheid, ook weer voorlopig, zelf ter hand te nemen en examens in te stellen voor een drietal diploma's, t.w. a. een diploma waterpassen b. een diploma detailmeten c. een diploma kaarttekenen. In grote lijnen stelt de Commissie zich voor, dat de te stellen eisen zullen zijn voor a: praktisch waterpassen, behandeling van de daarbij gebruikte formulieren, toepassing van controles, kennis van enkele instrumenten en hun regeling; voor bdetailmeten in een gegeven meetlijnenstelsel, hoekmeting met middelen der uitkomsten, verzekering van punten, vervaardigen van aanmetingskaarten voor ckaarteren, beschrijven van kaarten, kennis van tekenmateriaal en reproductiemethoden. Indien de N.L.F. deze examens zou gaan instellen, is de Commissie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 54