212 Een bijzonderheid van beide methoden, in het bijzonder die van Gauss, is, dat de, waarnemingen zo vlot en gemakkelijk verlopen, dat vele waarnemers geneigd zijn „veiligheidshalve" een overdre ven groot aantal waarnemingen te doen, bedenkende, dat ze toch niet kunnen gaan slapen. Aldus wordt de rekenaar overstroomd met een te overvloedig waarnemingsmateriaal. De voor de hand liggende re medie is het aantal waarnemingen tot een minimum te beperken door een zorgvuldige sterrenkeuze vooraf. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat dit niet betekent een simpele, regelmatige verdeling van de sterren in alle richtingen. Bij toepassing van een der bovengenoemde methoden is de ge middelde standaardafwijking 0,5" in de breedte en 0,045 sec 0,65" in de lengte. Niet onvermeld mag blijven een geheel verschillende methode vooi de gelijktijdige bepaling van breedte en lengte en desgewenst ook azimut ontworpen door de Fransman Gougenheim. Deze methode bestaat in het waarnemen van de chronometertijd op het moment dat een ster de verticale draad in het gezichtsveld passeert en het daarna aflezen van de horizontale rand. Aldus neemt men verscheiden ster ren waar, regelmatig in alle richtingen verdeeld. Een grafisch vereffe- singssysteem is ontworpen, soortgelijk aan dat voor de methode van Gauss. Voor verdere bijzonderheden verwijs ik naar het Bulletin Géo- désique van 1954. Een zeer interessante methode voor gelijktijdige breedte- en lengte bepaling werd toegepast in Liberie. Ten behoeve van het kaarterings- programma van deze republiek bepaalde de U.S. Coast and Geodetic Survey 21 stations met een zenitcamera van Mann. De standaard afwijkingen in breedte en lengte, bepaald uit vier foto's van de omge ving van het zenit, bleken ongeveer 0,75" resp. 0,05 sec te zijn. De nauwkeurige azimutsbepaling is nog steeds een van de lastigste problemen in de geodetische astronomie. Met instemming citeer ik^het Manual of Geodetic Astronomy van de U.S. Coast and Geodetic Sur vey„there is, perhaps, no other geodetic operation in which the choice of the method, the perfection of the instrument and the skill of the observer enter so directly into the value of the result". De principiële moeilijkheid ligt, zoals Prof. Tardi reeds zo vaak heeft opgemerkt, in de combinatie van metingen op sterren, dus met een grote kijkerhelling, en metingen op een terrestrisch punt, dus met een kijkerhelling ongeveer gelijk aan nul. De onzekerheid omtrent hetgeen precies gebeurt bij het neerslaan van de kijker geeft een on zekerheid in het eindresultaat, die niet of niet geheel onthuld wordt door de berekende standaardafwijking. Hoewel een definitieve oplossing van dit belangrijke probleem waar schijnlijk een zeer originele aanpak zou eisen, is het voor de hand liggende middel ter verbetering van de klassieke methoden: de be paling van het profiel van de doorsneden van beide rotatie-as-uiteinden. Daarvoor is in Nederland een mechanisch-electronische methode ont worpen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 6