275 metrie als meetmethode toch wel geheel aanvaard. Waar deze methode kan worden toegepast doch nog niet wórdt toegepast, is dit door gaans te wijten aan organisatorische problemen en andere factoren die de geodeten zelf niet in de hand hebben. Dit is althans de mening die ik hierover heb na gesprekken met andere deelnemers aan de Photo- grammetrische Wochen. Prof. Lehmann vestigde nog eensi nadrukkelijk de aandacht op het gebruik van de zgn. raamkaarten. Het is zo goed als uitgesloten een behoorlijk overzicht over een gebied te krijgen als men zich blijft bedienen van „eilandkaarten". Indien de vliegrichting, de foto- en kaartschaal en de afmetingen en de oriëntering van de kaart op de juiste wijze op elkaar zijn afgestemd, kan hierdoor een grote arbeids besparing worden verkregen bij de kaartering. Het was de deelnemers ook toegestaan zelf een voordracht te hou den indien zij dat wensten. Enkelen hebben daarvan gebruik gemaakt. O.a. Prof. Schulz, Argentinië, die schetste wat allemaal nodig is om een groot land als dat wat hij vertegenwoordigde (oppervlakte 3.000.000 km2) iri kaart te brengen. Merkwaardig is dan welke moeilijkheden soms moeten worden overwonnen. Hij gaf hiervan een aardig voorbeeld. Toen door de Topografische Dienst ten behoeve van de primaire triangulatie van het land een net van driehoekskettingen was geprojecteerd over de verschillende bergketens, leek dit de hoofdambtenaren van het ministerie waaronder die dienst ressor teert, te grillig. Zij veranderden het project in een waarbij de drie hoekskettingen langs de meridianen en parallellen liepen, waardoor de driehoekspunten doorgaans in de dalen kwamen te liggen. Men ziet hieruit waartoe het kan leiden als niet-geodeten zich met geodesie gaan bemoeien. Prof. Hallert (Zweden) hield nog een gastvoordracht met zeer in structieve lichtbeelden over de niet-topografische toepassing van de fotogrammetrie. Het is zeer interessant iets te vernemen over in strumenten waarmede de kauwbeweging van de kaken kan worden geregistreerd of over instrumenten waarmede op een kooltje nauw keurig de inhoud van een kolenhoop kan worden bepaald. Voor de geodeet begint in het algemeen de fotogrammetrie pas te leven als de restparallaxen in het geding komen. Behalve de voordrachten en demonstraties stonden nog een tweetal dagexcursies op het programma. Een naar de Wank, een bergtop nabij Garmisch-Partenkirchen, waar door Prof. Finsterwalder en zijn assistenten de terrestrische fotogrammetrie werd gedemonstreerd. De tweede excursie gold een bezoek aan de Carl Zeiss-Werke te Ober- kochen, waar speciaal aandacht werd geschonken aan die onderdelen in het fabricageproces, die voor geodeten en fotogrammeters van be lang zijn. In grote lijnen gezien kunnen deze Photogrammetrische Wochen als zeer geslaagd worden beschouwd. Daar de deelnemers in het alge meen instellingen of diensten vertegenwoordigden, die nog slechts weinig of in het geheel geen gebruik maken van de fotogrammetrie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 13