281 1. De herverkaveling Walcheren is bijna gereedhierdoor kunnen zeer binnenkort ongeveer 17.000 ha aan het aantal gereed gekomen ha worden toegevoegd. 2. In het rampgebied Zeeland zijn ongeveer 35.000 ha in behandeling, die niet zijn opgenomen in bovenstaande getallen, daar het hier niet gaat om rwi/verkaveling maar om Aerverkaveling volgens een aparte wet. Deze grote oppervlakte vergt zeer veel personeel en materieel. 3. We leven in de periode van overgang van de ruilverkavelingswet 1938 op die van 1954, een overgang die door de veel dieper in- grijpendel bepalingen van de wet 1954 een zekere aanpassing van alle betrokkenen vraagt, welke aanpassing nog niet in alle gelede ren volledig tot stand is gekomen. 4. De grote uitbreiding in de laatste jaren van het personeel van de Cultuurtechnische dienst is nog niet tot uiting kunnen komen in het aantal in stemming gebrachte ruilverkavelingen. Velen van de aangetrokken ambtenaren zijn nog jong, enigen komen uit andere takken van dienst, zodat allen staan voor een geheel nieuwe taak, een taak die bovendien nog aanmerkelijk wordt verzwaard door de bepalingen van de nieuwe ruilverkavelingswet I954> waar mede alle ervaring nog ontbreekt. De sombere indruk die voorgaande getallen geven, wordt door de besproken vier factoren wel enigermate weggenomen, maar zal het nu verder slechts een kwestie van geld en personeel zijn of we de 30.000 ha per jaar bereiken? Ik geloof dit niet. Vandaar dat het misschien nut kan hebben mijn, op de praktijk der na-oorlogse jaren gebaseerde, mening eens te stellen tegenover" die van hen die steeds praten of schrijven over een enorme opvoering van de productie, zonder te vermoeden waar hier de moeilijkheden liggen. Daartoe die nen we eens een kijkje te nemen in de keuken van het ruilverkave- lingswerk i.e. naar enkele facetten van voorbereiding en uitvoering. De nieuwe ruilverkavelingswet 1954 schept mogelijkheden tot ver gaande landbouwkundige verbeteringen, zodat een gebied dat het ge luk heeft in uitvoering te worden genomen (er zijn meer dan 700.000 ha aangevraagd) kan rekenen op een zeer aanzienlijke welvaartsver hoging in de naaste toekomst. Naast aanleg van verharde wegen, in orde brenging van water afvoer (eventueel waterinvoer) en samenvoeging van verspreid be zit staan: verplaatsing van boerderijen, opruiming van krotten, aan leg van electriciteit en waterleiding, indien enigszins mogelijk ver groting van te kleine bedrijven, drainage en vergaande cultuurtech nische verbeteringen van de percelen. Dit alles met een hoge subsidie van rijkswege. Bovendien kunnen kavels aan openbare lichamen wor den toebedeeld, indien het landbouwbelang hiervan duidelijk aantoon baar is en wordt het gebied door Staatsbosbeheer landschappelijk aan gekleed. Verder worden alle percelen bemonsterd en wordt op grond hiervan een bemestingsadvies gegeven, terwijl het gebied in de speciale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 19