283 van het probleem omvat, zodat de details bij de uitvoering opnieuw aan de orde worden gesteld. Een gedeelte van de werkzaamheden heeft men in eigen hand, maar voor een voortdurend groter wordend aantal problemen is men afhan kelijk van andere organen. Is het dan te verwonderen, dat de voorbereiding jaren vergt en dat de betrokken ambtenaar zijn geduld wel eens verliest als de datum die hij voor de stemming „gepland" had, steeds maar weer wordt ver schoven? Hier komt nog bij, dat de verkavelingen steeds meer gaan in de richting van streekverkavelingen (N.W. Veluwe, Maas en Waal, Bommelerwaard, Tielerwaard, Land van Altena e.d.), zodat enorme gebieden tegelijkertijd worden bekeken. Dit betekent, dat uitgebreide commissies faun licht laten schijnen op problemen van de meest uit eenlopende aard, waardoor te zijner tijd ongetwijfeld een volmaakt of nagenoeg volmaakt resultaat zal worden verkregen voor het betrokken gebied, maar dit houdt tevens in, dat tienduizenden hectaren jaren langer op de noodzakelijke verbeteringen zullen moeten wachten. Bezien we nu eens de situatie bij de uitvoering. Na een gunstige uitslag van de stemming wordt een Plaatselijke Commissie benoemd, die meestal uit vijf leden bestaat. Tot voor kort werd zo'n commissie, die ter zake natuurlijk niet deskundig is, bij gestaan door een gering aantal deskundigen (een landmeter van het kadaster ingevolge art. 51 van de wet en een ingenieur van de Cultuur technische dienst). Wanneer zeer bepaalde problemen in het gebied een belangrijke rol speelden, werd wel eens een deskundige voor dit soort zaken benoemd. Tegenwoordig zien we echter ook hier een toeneming van het aantal personen, die zich als deskundigen van de P. C. rechtstreeks bezighouden met de verkaveling. Het tot nu toe kleine, maar gemakkelijk werkende, apparaat van de P.C. groeit uit tot een log lichaam, waarin de stem van de leden der P.C. dreigt te worden overvleugeld door de stemmen der vele deskundigen. Het be hoeft geen betoog, dat deze ontwikkeling een vlotte afwerking niet ten goedq komt. Is men eenmaal met de uitvoering begonnen, dan komen tientallen gewichtige vraagstukken die bij de voorbereiding slechts in principe geregeld waren, ofn faun uitwerking in details vragen en is men op nieuw genoodzaakt langdurige onderhandelingen te voeren met aller lei organen. Deze bezien de aan de orde gestelde problemen van alle kanten en kunnen doodeenvoudig niet voldoen aan de wens van de P.C. binnen enkele weken een beslissing te nemen. Misschien zou men menen, dat de problemen, die immers reeds bij de voorbereiding de aandacht van bepaalde autoriteiten hadden gevraagd, in de sindsdien verlopen tijd tot een oplossing zouden zijn gekomen, maar deze op vatting stemt niet overeen met de werkelijkheid. Een bepaalde zaak komt pas tot een oplossing, wanneer alle betrokkenen er voortdurend mee worden geconfronteerd. Het is dan ook allerminst een uitzonde ring, dat tijdens de uitvoering eensklaps de zaak vastloopt, omdat over een bepaalde kwestie geen beslissing wordt genomen. Dit euvel heeft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 21